UA / RU
Підтримати ZN.ua

Аграрна галузь лідирує серед бізнесів, що закриваються, після вторгнення в Україну: хто у зоні ризику

Сільське господарство, торгівля та будівництво у колі ризику щодо закриття бізнесу в Україні

Найбільше за час широкомасштабного вторгнення в Україну почали закривати аграрні підприємства. З 2022 до першого кварталу 2024 року закрилось 1261 компанія саме у цій галузі, яка є найбільш експортоорієнтованою. Також у списку лідерів на закриття – оптова торгівля, операції з нерухомістю та будівельні компанії, зазначають експерти аналітичної системи YouControl.

Хто серед лідерів на закриття бізнесів в Україні після початку широкомасштабної війни і хто навпаки – стійкий?

За спостереженнями аналітиків, частка закриття компаній, які надають юридичні послуги в загальній кількості припинених фірм за час війни зросла у 2 рази. “Тобто якщо в 2021 році на юридичний сектор припадало 2,3% усіх припинень бізнес-діяльності в Україні, то за період повномасштабної війни частка закритих юридичних компаній зросла до 4,7%”, – зазначено у звіті, щодо динаміки закриття комерційних підприємств в Україні.

Разом з тим є галузі де навпаки, скоротилась інтенсивність скорочень та ліквідації економічних одиниць. Це насамперед водопостачання, деревообробка, роздрібна і оптова торгівля. “Причини зниження частки в закритті підприємств даних індустрій варто шукати в галузевій специфіці. Сфера водопостачання, будівництва, громадського харчування, як і великі торгові мережі, відносяться до критичної інфраструктури, необхідність функціонування якої набуває нової ваги в воєнний час”, – коментують відповідні показники експерти.

Регіональний зріз закриття бізнесів

Найбільше скорочення бізнесу за кількістю активних бізнес-одиниць спостерігається за висновками аналітиків в Одеській, Запорізькій та Київській областях. “Натомість суттєве зниження закриттів бізнесу спостерігалося у таких регіонах як Херсонська, Харківська та Донецька області. На жаль, цей тренд пов'язаний з окупацією частини регіонів, а не з покращенням умов ведення бізнесу”, – вказують у дослідженні.

Скільки минулого року закрилось бізнесів?

У 2023 році в Україні закрито всього трохи понад 4 тисяч компаній. Це є позитивним показником, оскільки за статистичними даними, це вдвічі менше, ніж до початку повномасштабного вторгнення. Проте складно з'ясувати скільки бізнесів мають активність і просто не перейшли у “сплячий” режим роботи без генерування доданої вартості.

Як повідомлялось раніше, вперше за два роки відсоток українського бізнесу, який вважає небезпеку найбільшою перешкодою для ділової активності, досягнув рекордного показника – 55%. З травня 2022-го частка підприємств, які повідомили під час опитування, що працювати небезпечно, зросла з 46 до 55%.