UA / RU
Підтримати ZN.ua

7 років децентралізації виявили, які міста центральна влада "оббирала" найбільше

Урізання міських бюджетів відбулося за 7 років лише одного разу — у ковідному 2020-му.

Протягом 7 років з моменту старту в Україні реформи децентралізації бюджети великих міст України зросли від 3,5 до майже 6,5 разів. Про це повідомляє платформа для роботи з відкритими даними Опендатабот.


З моменту, коли через реформу децентралізації кошти почали залишатись на місцях, найбільше виграв Дніпро. За цей час бюджет міста збільшився майже в 6,4 раза — до 2,79 млрд грн.

Львів показав зростання у 4,5 раза - до 2,84 млрд грн.

Одеса — у 4,9 раза, до 12,8 млрд грн.

Київ - у 3,7 раза, до 68,94 млрд грн.

Харків - у 3,6 раза, до 19,29 млрд грн.

Урізання міських бюджетів відбулося за 7 років лише одного разу — у ковідному 2020-му.

За кількістю бюджетних грошей на душу населення наразі, як завжди, лідує Київ — 23,3 тис. грн. Друге та третє місце — у Львова та Дніпра: по 18 тис. грн на людину у 2022 році.

Нагадаємо, реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади, більш відома як "децентралізація", стартувала в Україні у 2014 році. Роком пізніше було прийнято зміни до Податкового та Бюджетного кодексів. Місцева влада отримала більше повноважень та фінансових ресурсів, на місцях стало залишатися більше грошей, що надійшли від міського бізнесу у вигляді податків, і вже у 2016-му бюджети п’яти найбільших мегаполісів помітно зросли.

До 2014 року в Україні налічувалося понад 11 тисяч малих і розпорошених громад. Ці громади мусили звертатися до центральних органів влади в особі районних та обласних адміністрацій щоразу, коли потребували ресурсів. Але на сьогодні Реформа децентралізації вивела країну на шлях до активізації розвитку на місцях і до більш здорової демократії. Вона також стала однією із найпопулярніших реформ в Україні на сьогодні та є однією з небагатьох успішних, за оцінками міжнародних партнерів. Читайте про це на ZN.UA в матеріалі Лукаса Форда - "Децентралізація грошей".