UA / RU
Підтримати ZN.ua

64% українців оцінюють ситуацію в економіці країни як дуже погану – опитування

Тільки 3% вважають, що економічний стан – хороший

Громадяни України оцінюють у переважній більшості економічну ситуацію в країні як дуже погану. Такої думки 64% опитаних у рамках соціологічного опитування, яке оприлюднила соціологічна служба Центру Разумкова. 3% респондентів оцінюють ситуацію як таку, що є хорошою або дуже хорошою, а 27% – як і не погану, і не хорошу.

Читайте також: ВВП України взимку збільшився на 3,6%: Економіка демонструє відновлювальне зростання — Юлія Свириденко

Оцінка економічного стану країни за спостереженнями експертів Центру Разумкова покращувалася у лютому–березні 2023 року, коли було зафіксоване зниження негативних оцінок навіть порівняно з "довоєнним" періодом. "Тоді оцінювали економічну ситуацію в країні як 'дуже погану' або 'досить погану' 55% (4% – як 'добру' або 'дуже добру', 37% – як 'не погану і не добру'). За даними опитування, що було проведене у грудні 2023 року, ці оцінки погіршилися (відповідно 66,5%, 3% і 27%)", – вказують соціологи.

Експерти також вказали на певну динаміку оцінок економіки у "довоєнному" вимірі. "У травні 2021 року, за вісім місяців до початку повномасштабної війни, 60% опитаних оцінювали її як 'дуже погану' або 'досить погану' (і лише 5% – як 'добру' або 'дуже добру', а 32% – як 'не погану і не добру'). У вересні–жовтні 2022 р., тобто через сім місяців після початку війни, зросла частка громадян, які оцінювали її як 'дуже погану' або 'досить погану' (до 64,5%)", – зазначають соціологи Центру Разумкова у повідомленні.

Інформація про опитування

Результати соціологічного опитування, що проводилося соціологічною службою Центру Разумкова з 6 по 12 червня 2024 року в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст опитування є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Опитування методом face-to-face проводилося у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській, Чернівецькій областях та місті Києві (у Запорізькій, Миколаївській, Харківській, Херсонській областях — лише на тих територіях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойові дії).

Опитування проводилося за стратифікованою багатоступеневою вибіркою із застосуванням випадкового відбору на перших етапах формування вибірки та квотного методу відбору респондентів на заключному етапі (коли здійснювався відбір респондентів за статево-віковими квотами). Структура вибіркової сукупності відтворює демографічну структуру дорослого населення територій, на яких проводилося опитування, станом на початок 2022 року (за віком, статтю, типом поселення).

Опитано 2016 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Разом з тим, додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.

Як повідомлялось раніше, за оцінками аналітиків Світового банку, темпи зростання економіки України підвищаться з 3,2% у 2024 році до середнього 5,8% на рік у 2025-2026 роках. Однак для цього є одна умова – активні бойові дії продовжаться протягом 2024 року, а потім стануть помірними.