UA / RU
Підтримати ZN.ua

40 гривень за долар на сьогодні всіх влаштовує, але в жовтні гривня може укріпитися - прогноз експертів

Більшість експертів вказує на два фактори, які тримають або можуть обвалити гривню.

Станом на кінець серпня курс гривні досяг рівноваги, але у жовтні ситуація з курсом може кардинально змінитися. Про це заявляють експерти, яких опитували ЗМІ.

Останній тиждень серпня курс долара коливався в обидві сторони – як зростання, так і падіння, і, швидше за все, ситуація продовжиться і на початку вересня. Експерти не очікують зростання курсу долара найближчим часом, який, як і раніше, коливатиметься між 40 і 41 гривнею.

Так, у банках і обмінниках долар із понеділка, 22 серпня, по неділю, 28 серпня, спершу подорожчав на 20 копійок, потім опустився майже на стільки ж. З понеділка по четвер було зростання з 40,76 до 40,96 грн/долар у продажу та з 39,55 до 39,71 у купівлі. До неділі – спад до 40,78 та 39,61. У цій тенденції можна відзначити лише звуження спреду (різниця між курсами купівлі та продажу), що вказує на те, що на офіційному ринку, як і раніше, спостерігається дефіцит готівкової валюти.

Але рухати далі гривня скоріш за все не буде.

Читайте також: Гетманцев вважає, що 40 грн за долар це все ще не ринковий курс

Директорка департаменту казначейських операцій Юнекс Банку Анна Золотько у коментарі 24 каналу підкреслила, що рівень у 41 долар – серйозний психологічний бар’єр, лінія спротиву, яку попри неодноразові спроби продавцям валюти подолати поки не вдається.

"Якщо численні апокаліптичні прогнози зрештою не справдяться, цілком ймовірно, що курс гривні зможе втриматися в межах коридору 40 – 41 гривні за долар. Проте якщо ринок встигне перетнути позначку 41 гривня за долар, курс отримає новий поштовх для зростання", - каже експертка.

Водночас, на думку економічного експерта Данила Моніна, якого цитує "Телеграф", курс долара поки перебуватиме в стабільній зоні близько 40-41 гривні за долар, чому сприятимуть низка таких чинників:

Проте, за словами, представника Економічного дискусійного клубу Олега Пендзина, нинішня ситуація на готівковому ринку валют можна назвати хиткою рівновагою. З жовтня все може змінитися.

Читайте також: У Нацбанку озвучили, яким може бути найкращий прогноз щодо гривні

"Почне працювати програма ленд-лізу з постачання Україні великих партій зброї, військової техніки та спорядження. Тоді курс долара може піти як вгору (якщо скоротиться фінансова допомога Україні з-за кордону), так і вниз (якщо на фронті відбудеться перелом на нашу користь, збільшиться експорт українського зерна)", - цитує експерта Realist.

Цю думку поділяє приватний інвестор Василь Матій. В інтерв'ю 24 каналу експерт завив, що курс долара залежить від низки факторів, головні з яких два - ситуація на фронті та політика Національного банку України.

Читайте також: Курс валют: Нацбанк скоротив вливання у зміцнення гривні в рази

"Від тривалості бойових дій, що впливають на нашу економіку, ведення бізнесу та експорту продукції з України. І від політики Нацбанку, тому що залежно від того, який обсяг золотовалютних резервів НБУ готовий показати для підтримки курсу, це безпосередньо і вплине на кінцеве значення курсу. Обсяг золотовалютних резервів залежить від обсягу західної підтримки, яку ми отримуємо від наших партнерів", — пояснив Василь Матій.

Керівник відділу аналітики ГК Forex club Андрій Шевчишин теж вважає, що стабільність на ринку підтримується значною мірою діями НБУ, а саме викупом цінних паперів Мінфіну та емісії.

Проте допомога Світового банку дозволить не лише частково перекрити витрати держбюджету України, а й послабить попит на валюту на готівковому ринку, заявив він в коментарі Realist.

Читайте також: S&P спрогнозувало, що буде з курсом гривні

Але попереду важкий період - опалювальний сезон, тому в більш довгостроковій перспективі це може виявитися негативним фактором для гривні.

"Видобуток українського газу практично припинено, надія тільки на все імпортний, що дорожчає. А це найсильніший чинник, який тиснутиме на курс гривні, штовхатиме його вгору. Фінансування держбюджету нині значною мірою відбувається з допомогою емісії, і ситуація продовжить посилюватися ", - зазначив Шевчишин.

Водночас на думку експерта Олександра Охріменка, наразі Національному банку вдалося стабілізувати ситуацію з курсом, і цей курс на сьогодні всіх влаштовує.

"Долар по 40+ зараз всіх влаштовує", – наголосив експерт.