UA / RU
Підтримати ZN.ua

35,5 млрд грн на ліквідацію наслідків збройної агресії : на що замахнувся уряд у 2023 році

І на що реально може вистачити цих грошей.

У 2023 році в державному бюджеті буде закладено 35,5 млрд грн на Фонд ліквідації наслідків збройної агресії. На це звертає увагу народний депутат Ярослав Желєзняк.

Напрямки, за якими витрачатимуться кошти:

Рішення про виділення коштів з фонду прийматимуться Кабміном за погодженням з Комітетом ВРУ з питань бюджету.

Але, наскільки великі видатки заплановані в бюджеті? Щоб уявити це, варто нагадати наступне.

Лише у Київській області станом на серпень було зруйновано або пошкоджено близько 26 тисяч об’єктів – будинки, освітні та медичні заклади, приватні підприємства тощо.

Якщо ж казати про собівартість будівництво житла, у відкритих джерелах відсутні точні цифри, скільки коштів витрачають забудовники на будівництво, та яку частку собівартість займає у структурі ціни на "квадрат" для інвестора.

Але Мінрегіонбуд щоквартально розраховує показник середньої вартості будівництва житла. Місцеві органи надають Мінрегіонбуду дані, які стають базою для визначення структури витрат з будівництва житлових будинків. Показник опосередкованої вартості — це ціна за квадратний метр загальної площі будинку.

За останніми довоєнними даними, у Києві побудувати квадрат житла коштувало 13,8-15 тис. грн, в областях — 10-12,4 тис. грн.

Курс долара у 2021 році становив приблизно 27,2 грн.

Тож, у 2021 році 35 млрд грн становили 1,288 млрд доларів. За ці гроші можна було б звести, наприклад 45 тисяч квартир площею 60 кв метрів, з вартістю квадратного метра 13 тис. грн.

Але у бюджеті-2023 курс долара, до якого в Україні традиційно прив'язується вартість будівництва, закладено на рівні 42,2 грн/$. На кінець 2023 року 45,8 грн/$.

Крім того, ще в 2022 році усі складові структури витрат на будівництво зазнали суттєвого зростання.

Тож, з огляду на всі ці показники, 35 млрд грн виглядають пристойною, але вже не  особливо вражаючою цифрою.