Державний оператор тилу (ДОТ, агенція, що забезпечує тилові потреби ЗСУ) є «заручником обставин». Оскільки при закупівлях для ЗСУ має приймати рішення з урахуванням технічних специфікацій, які фактично нівелюють прозорість і створюють умови для надприбутків лише для одного постачальника. Про це пише Дарʼя Кузьміна, аналітикиня StateWatch, у статті «Справжній ТАЛАНт: як виробник берців із Сумщини роками домінує на закупівлях МОУ».
Відповідно до дослідження StateWatch, при проведенні тендерів на закупівлю черевиків для ЗСУ постійно обирається лише один виробник - компанія «Талан». Адже технічні специфікації, можна сказати, написані під названу компанію. Хоча ці документи мали б стати запорукою надійних постачань.
Колишня керівниця Центру оборонних закупівель МОУ (ЦОЗ МОУ) Тетяна Коба коментує: «Технічна специфікація є невід'ємною частиною тендерного пакета документів. Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» технічні специфікації не повинні містити посилання на конкретні марку чи виробника. У разі, якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим і містити вираз «або еквівалент». Однак 17 липня 2020 року було прийнято Закон України «Про оборонні закупівлі». Фактично з того часу Державний оператор тилу (ДОТ, агенція, що забезпечує тилові потреби ЗСУ. — Д.К.) є заручником обставин, адже тепер ДОТ не може вказувати у вимогах «або еквівалент». Уже є затверджена МОУ технічна документація, яку ДОТ має використовувати у закупівлях. Що з цим робити? Україна планує вступити до НАТО. Тож вихід один: приведення технічних специфікацій до стандартів НАТО».
З іншими статтями автора можна ознайомитися за посиланням.