UA / RU
Підтримати ZN.ua

Монополію на постачання взуття для ЗСУ встановили автори закону «Про оборонні закупівлі»

Як результат Державний оператор тилу став заручником раніше ухвалених рішень.

Державний оператор тилу (ДОТ, агенція, що забезпечує тилові потреби ЗСУ) є «заручником обставин». Оскільки при закупівлях для ЗСУ має приймати рішення з урахуванням технічних специфікацій, які фактично нівелюють прозорість і створюють умови для надприбутків лише для одного постачальника. Про це пише Дарʼя Кузьміна, аналітикиня StateWatch, у статті «Справжній ТАЛАНт: як виробник берців із Сумщини роками домінує на закупівлях МОУ».

Відповідно до дослідження StateWatch, при проведенні тендерів на закупівлю черевиків для ЗСУ постійно обирається лише один виробник - компанія «Талан».  Адже технічні специфікації, можна сказати, написані під названу компанію. Хоча ці документи мали б стати запорукою надійних постачань.

Колишня керівниця Центру оборонних закупівель МОУ (ЦОЗ МОУ) Тетяна Коба коментує: «Технічна специфікація є невід'ємною частиною тендерного пакета документів. Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» технічні специфікації не повинні містити посилання на конкретні марку чи виробника. У разі, якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим і містити вираз «або еквівалент». Однак 17 липня 2020 року було прийнято Закон України «Про оборонні закупівлі». Фактично з того часу Державний оператор тилу (ДОТ, агенція, що забезпечує тилові потреби ЗСУ. — Д.К.) є заручником обставин, адже тепер ДОТ не може вказувати у вимогах «або еквівалент». Уже є затверджена МОУ технічна документація, яку ДОТ має використовувати у закупівлях. Що з цим робити? Україна планує вступити до НАТО. Тож вихід один: приведення технічних специфікацій до стандартів НАТО».

Читайте також: На мільярдному ринку військового взуття України панує лише один гравець. Що забезпечує монополію?

З іншими статтями автора можна ознайомитися за посиланням.