UA / RU
Підтримати ZN.ua

ВАЖКІ МЕТАЛИ? ЗНЕШКОДИТИ!

Сьогодні три групи чинників найбільшою мірою визначають екологічний стан України — це важкі метали, радіонукліди та пестициди...

Сьогодні три групи чинників найбільшою мірою визначають екологічний стан України — це важкі метали, радіонукліди та пестициди. Тому закономірний інтерес медичної науки до вивчення їх впливу на навколишнє середовище та здоров’я людини.

З ініціативи вченої ради Інституту медицини праці АМН України група авторів — розробників теми «Важкі метали як пріоритетні забруднювачі виробничого та навколишнього середовища в Україні: експериментально-токсикологічні та гігієнічні дослідження, обгрунтування профілактичних заходів» — висунута на конкурс Державної премії України в галузі науки та техніки.

У роботі з позицій сучасної медичної екології проаналізовано результати багаторічних досліджень стану забруднення виробничого середовища, атмосферного повітря, води, продуктів харчування, грунту важкими металами (свинець, ртуть, кадмій, марганець, цинк, мідь). Крім того, визначено основні джерела надходження цих забруднювачів у виробниче та навколишнє середовище, динаміка погіршення екологічної ситуації після аварії на ЧАЕС.

Натурні та епідеміологічні дослідження доповнені експериментальним вивченням дії низьких концентрацій важких металів на організм піддослідних тварин, розвиток адаптаційних і компенсаційних щодо цієї дії реакцій. Вчені також досліджували характер і особливості комбінованого впливу важких металів, зокрема на прикладі зварювальних аерозолів, сукупної дії металів і радіації, що вкрай актуально для значних територій і груп населення України, особливо ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Автори циклу робіт обгрунтували положення про те, що вивчення шкідливої дії екзогенних чинників на організм і визначення тих рівнів дії, які можуть і повинні бути оцінені з метою їх гігієнічного нормування, вимагає диференціації таких стадій реакцій і стану організму, як адаптація, компенсація, передпатологія та патологія.

Принципово новою є концепція екологічно обумовленої патології. Вона знаменує новий етап розвитку медичної науки взагалі та є вагомим внеском у розвиток фундаментальних положень сучасної профілактичної медицини.

Автори циклу сказали своє слово в справі дослідження проблеми прискореної оцінки токсичності та небезпеки зварювальних аерозолів на культурах клітин тварин і людини. Серед їх досягнень і розробка принципово нового способу імунодетекції злоякісних пухлин. Це дало можливість не лише істотно вдосконалити методичні основи токсиколого-гігієнічної оцінки хімічних речовин, а й встановити залежність біологічної дії зварювальних аерозолів від їх хімічного складу, розчинності в біологічних середовищах організму, взаємодії з біосубстратами тощо.

Плідне співробітництво вчених із практичними установами санітарно-епідеміологічної служби, технологічними установами та промисловими підприємствами дозволило успішно впровадити результати досліджень і наукових розробок у практику. Удосконалено санітарне законодавство в галузі профілактики професіонального меркуріалізму. Розроблено та впроваджено ефективний метод ультразвукової демеркурізації відпрацьованих люмінесцентних ламп. Знайшли застосування і пектиновмісні ентеросорбенти для профілактики свинцевих і ртутних інтоксикацій.

Сьогодні захист біосфери — загальнодержавна проблема. Її вирішення особливо актуальне для великих промислових регіонів України та мегаполісів. У зв’язку з цим зрозуміла географія учасників циклу робіт, що охоплює Західний (Львів), Південно-Східний (Дніпропетровськ, Донецьк) і Північний (Київ) регіони України, де проживає понад третини населення країни.