— Хто на кому стояв? — крикнув Пилип Пилипович. — Потрудіться викладати ваші думки ясніше.
— Питання стояло про ущільнення...
Михайло Булгаков, «Собаче серце»
Останнім часом у Луганську почастішали організовані протести жителів центру міста проти спорудження поруч із їхніми будинками нових будівель. Аргументи міської влади про потенційні плюси «ущільнення» житлового фонду центральної частини Луганська не викликають розуміння у людей. Луганчани вважають, що їхньому життю вже завтра може загрожувати небезпека.
У червні 2003-го, через рішучі протести мешканців кількох будинків, спорудження на вулиці Демьохіна нового розважального центру було зупинено. Втім, уже в липні будівельні роботи відновилися. На вулиці 15-та лінія, у районі, відомому під назвою «дворянське гніздо», будівництво поки що не розпочалося, але міська влада планує виділити під нього землю.
Так зване «дворянське гніздо» побудоване близько сорока років тому. Це тихий і зручний для проживання зелений острівець у самісінькому центрі міста. У назві відбито ставлення луганчан (уїдливе глузування й класова ненависть) до його мешканців: переважно тут одержували квартири тодішні партійні бонзи й «товариші з органів» — колишні товариші по службі нинішнього російського президента. Склад жителів мікрорайону змінився, особливо за останні десять років, але назва залишилася.
Всупереч запевненням державних керівників про нібито дедалі більшу відкритість влади, мешканці так званого «дворянського гнізда» дізналися про плановане будівництво багатоповерхового будинку на території свого двору цілком випадково — від депутата районної ради Тамари Прокоп. Вона розповіла кореспондентові «ДТ», що їй самій стало відомо про заплановане лише «з чуток». Потім Прокоп із допомогою свого депутатського посвідчення зуміла одержати рішення Луганського виконкому від 11 червня 2003 року, яким дано «добро» ЗАТ «Фінансист» на розробку проекту відведення земельної ділянки під будівництво багатоквартирного будинку по вулиці 15-та лінія, між будинками №18 і 18а.
Жителів «дворянського...» непокоїть, що під час копання на території двору великого котловану їхні будинки можуть зруйнуватися. Мешканцям «...гнізда» вдалося, як вони кажуть, «партизанськими методами» одержати креслення майбутнього плану двору, відповідно до якого, відстань між вікнами фронтальних стін нового будинку й будинку №4 вулиці 3-тя Донецька буде лише зо два десятки кроків. Члени ініціативної групи констатують: таким чином, крім недотримання будівельних норм, міська влада порушує статтю 18 Закону України «Про планування й забудову територій» («урахування громадських і приватних інтересів»), рішення Луганської обласної ради від 10.04.1997 «Про правила планування і забудови населених пунктів Луганської області» («при будівництві повинні враховуватися інтереси мешканців прилеглих будинків із наявністю документально оформленої громадської думки») і статтю 27 Закону «Про рослинний світ» («збереження умов місця зростання об’єктів рослинного світу»). А щодо знищення наявної тут невеличкої оази з 50 дерев і можливого перетворення центру міста на «кам’яні джунглі», то в інтерв’ю кореспондентові «ДТ» глава Луганської обласної організації Партії зелених України Владислав Тертишников повідомив, що дефіцит зелені — проблема не тільки «серця» Луганська. За його словами, «місту й зараз бракує дерев, а якщо дозволити бізнесменам, підприємцям вирубувати зелені насадження, що відбувається нині практично в кожному районі міста, то можна відповідально заявити: через рік Луганськ задихнеться».
Занепокоєні власною безпекою, жителі кількох будинків вулиць 15-та лінія та 3-тя Донецька згадали, що в місцевому самоврядуванні вони покликані відігравати далеко не останню роль. З кінця червня на кожні збори мешканців приходить до двохсот чоловік. Проте жителі побоюються, що їхні протести виявляться безрезультатними, оскільки, на їхню думку, в ЗАТ «Фінансист» (замовника майбутнього будівництва) є високі покровителі в обласній адміністрації. Також вони пов’язують цю інвестиційну компанію безпосередньо з ім’ям луганського губернатора Олександра Єфремова. Засновник ЗАТ «Фінансист» — АБ «Український комунальний банк», одним зі співзасновників якого була компанія, очолювана нинішнім главою облдержадміністрації. І хоча прес-секретар О.Єфремова запевнила кореспондента «ДТ», що після призначення на посаду заступника глави обласної державної адміністрації 1997 року його начальник не має ніякого стосунку ні до Укркомунбанку, ні, тим паче, до ЗАТ «Фінансист», мешканці 15-ї лінії та 3-ї Донецької вірять у це з труднощами.
Активісти ініціативної групи пишуть листи в різні державні та громадські організації. Отримані ними відповіді заступника міського голови, начальника управління архітектури й містобудування Леоніда Козака обурені жителі називають простими відписками. А в інтерв’ю кореспондентові «ДТ» головний архітектор Луганська назвав побоювання щодо можливого руйнування будинків «абсолютно необгрунтованими», аргументуючи свої слова тим, що при будівництві буде застосовано нові високотехнологічні методи спорудження будинків.
Леонід Козак вважає, що ущільнення наявної забудови, спорудження елітних житлових будинків, з упорядкуванням і реконструкцією комунікацій, відновленням благоустрою принесуть Луганську лише користь. За його словами, кожен такий замовник віддаватиме місту 10—15 відсотків «живих» грошей на придбання квартир на вторинному ринку житла. Тобто, на думку Леоніда Козака, «ми розв’язуємо дві проблеми: ущільнюємо забудову й одержуємо гроші на придбання житла для людей, котрі стоять у черзі. За договорами з інвесторами про взаємне співробітництво, ми надаємо їм територію, вони нам — квартири. Ми взаємокорисні». Заступник луганського міського голови запропонував подивитися на майбутнє будівництво і з погляду далекої перспективи:
— Ці будинки на 15-й лінії, будинок № 65 (інша проблемна точка) на Радянській — уже старі, про це пишуть самі городяни. Не будуючи нових будинків, що одержимо в результаті? Повну розруху, усіх потрібно буде відселяти з центральної частини. Такого ми не допустимо. А будівництво житла дозволить створити робочі місця, пожвавитися міській будівельній базі. Почнемо з центру міста, потім займемося більш віддаленими кварталами. Тобто це не вибіркова точкова забудова, а довгострокова програма будівництва житла як за рахунок інвестиційних програм, так згодом і за рахунок власного бюджету. Але його спочатку потрібно заробити.
А тим часом жителі «дворянського гнізда», бачачи, що адміністрація відверто їх ігнорує (розповідають, що в зустрічі з мером було відмовлено навіть колишньому голові міськвиконкому, а нині — почесному громадянинові Луганська Петрову), найняли адвоката, аби домогтися скасування рішення міськвиконкому в суді. До речі, перед ремонтованим нині будинком Луганського обласного апеляційного суду, що лежить за сто метрів від епіцентру конфлікту, недавно встановили статую богині правосуддя. Мешканці «дворянського...» сприйняли це як добрий знак і сподіваються, що Феміда допоможе їм урятувати від руйнування їхнє «...гніздо».