UA / RU
Підтримати ZN.ua

СОЮЗ НАУКИ ТА МЕНЕДЖМЕНТУ В ДІЇ

Наприкінці червня в Донецьку відбулася прес-конференція, присвячена попереднім результатам розробки першого етапу програми технічного переоснащення вугільних шахт України на період 2004—2008 рр...

Автор: Олексій Кузнєцов

Наприкінці червня в Донецьку відбулася прес-конференція, присвячена попереднім результатам розробки першого етапу програми технічного переоснащення вугільних шахт України на період 2004—2008 рр. Захід пройшов під егідою ТПК «Укрвуглемаш» із залученням широкого кола фахівців провідних національних науково-дослідних інститутів.

Про численні проблеми вугільної галузі сказано і написано багато. Серед найактуальніших — відновлення шахтного фонду.

Одна з основних причин низької ефективності вуглевидобувних підприємств — високий рівень фізичного та морального зносу устаткування для очисних і підготовчих робіт, підземного транспорту тощо. Багато втрачає галузь і від використання застарілої техніки. В очисних вибоях близько 75% механізованих комплексів не відповідають необхідному технічному рівню, малонадійні і не пристосовані для роботи у складних гірничогеологічних умовах конкретної шахти. Це та багато іншого давно заклало міну уповільненої дії під вугільну галузь, енергетичну безпеку країни і, як наслідок, усю національну економіку України.

У свою чергу, головними причинами «старіння» шахтного фонду країни є:

— незадовільне відтворення потужностей, викликане систематичним недовиділенням капітальних вкладень у розвиток і технічне переоснащення галузі. За період із 1991-го по 2002 рік у цілому по галузі введено в експлуатацію 6330 тис. тонн потужностей, проте за цей самий період знято з експлуатації — 94 980 тис. тонн потужностей.

— знос промислово-виробничих фондів вуглевидобувних підприємств у середньому 65%. З 10 тис. одиниць основного стаціонарного устаткування чверть повністю вичерпала свій нормативний ресурс експлуатації.

Таким чином, невчасне і недостатнє виділення капітальних вкладень на розвиток шахтного фонду прискорило його «старіння» і викликало ряд деструктивних явищ. Це призвело до деформації структури шахтного фонду і появи «вузьких» місць у технологічних ланках виробництва. На незадовільному стані шахтного фонду, і передусім гірничих робіт, негативно позначився односторонній розвиток технічного прогресу, відставання у створенні технічної бази з видобутку вугілля на тонких, пологих і крутих пластах і проведенні підготовчих виробіток.

Вчені створили невтішну прогнозну модель функціонування шахтного фонду, відповідно до якої, в період 2003—2010 рр. буде закрито й ліквідовано 26 шахт сумарною потужністю 6625 тис. тонн.

Введення нової потужності за рахунок других черг проекту будівництва шахт «Південнодонбаська №3», «Щегловська-Глибока», «Самсонівська-Західна» і «Ніканор-Нова» становитиме близько 1950 тис. тонн.

Загальне ж зниження потужності по галузі за 2003—2010 рр. становитиме 5675 тис. тонн, а обсяг видобутку при рівні освоєння потужності 85% знизиться на 4815 тонн.

Метою програми технічного переоснащення вугільних шахт України на період 2004—2008 рр. стало створення техніки світового рівня, продуктивність якої удвічі-втричі вища за існуючу.

Реалізацію проекту очолив лідер наукових розробок у гірничій справі — «ДонДІпровуглемаш». Головним же виробником інноваційної продукції стали машинобудівні заводи, що координуються Торгово-промисловою компанією «Укрвуглемаш».

Реалізація такої програми технічного переоснащення вугільних шахт України новою технікою за період 2004—2008 років дозволить збільшити обсяг видобутку вугілля на 40%, що становитиме близько 110 млн. тонн, і підвищити в кілька разів продуктивність і безпеку гірничих робіт.

Зміст проведеної роботи

Об’єктом дослідження стали шахти України, а метою роботи — участь у розробці цільової комплексної програми технічного переоснащення перспективних шахт України з питань стану шахтного фонду і добору перспективних шахт, стану технології очисних робіт і вибору нових видів техніки для конкретних гірничогеологічних умов.

Виконано аналіз стану шахтного фонду в цілому по 148 шахтах, які розробляють пласти пологого і похилого падіння. Аналіз проводився за такими чинниками: виробнича потужність, промислові запаси, гірничогеологічні та гірничотехнічні умови розроблюваних пластів, оснащеність шахт очисною технікою, фактичний видобуток за 2002 рік.

Дано оцінку технічній оснащеності очисних вибоїв на пластах із кутом падіння до 35. Встановлено, що з 321 очисного вибою на кінець 2002 року в 231 вибої застосовувалися комплекси з механізованим кріпленням, а в решті 90 ще застосовується індивідуальне кріплення. З усіх КМЗ комплексами нового технічного рівня (типу МКД-9, МКДД, ДМ) обладнано 59 вибоїв. Виконано оцінку технічної оснащеності підготовчих вибоїв і транспортних ланцюгів шахт.

Розроблено методику та критерії добору перспективних шахт для впровадження нових високопродуктивних мехкомплексів. Для прискореного технічного переоснащення у 2004—2008 роках учені вже відібрали 42 українські шахти, ще по 76 шахтах ведуться додаткові дослідження.

Короткі результати першого етапу досліджень

Аналіз шахтного фонду України свідчить: велика кількість шахт із виробничою потужністю до 600 тис. тонн вугілля на рік (61,3%) і щорічне зниження потужності зумовлюють повільне нарощування вуглевидобувних підприємств із низьким середньодобовим видобутком вугілля.

Розроблювані пласти характеризуються складними гірничогеологічними умовами: малою потужністю, слабкими вмісними породами, великою глибиною розробки, високою газоносністю, схильністю низки пластів до раптових викидів вугілля та газу.

2002 року на фінансування 89 очисних вибоїв було виділено 355,8 млн. грн., а фактично шахти отримали 266 млн. грн. 18 шахт узагалі не отримали раніше виділених бюджетних коштів. З 89 очисних вибоїв у роботу введено 52.

Технічна оснащеність діючих очисних вибоїв характеризується наявністю значної кількості застарілого обладнання. Так, майже в кожній третій лаві застосовується індивідуальне кріплення, із 231 лави з механізованим кріпленням лише 59 мають комплекси нового технічного рівня вітчизняного виробництва. Більшість механізованих комплексів застаріли фізично.

З 1114 діючих 2002 року підготовчих виробіток 236 (21,2%) вибоїв проводилися прохідницькими комбайнами. Комбайни нового технічного рівня використовувалися лише в 66 вибоях.

Вихідною базою даних для класифікації шахт за рівнем їхньої готовності до технічного переоснащення взято всі 148 шахт, що діяли 2002 року на пластах пологого і похилого падіння.

Гадаємо, читачам буде цікаво знати думку про програму самих учених.

В.Косарєв, директор інституту «ДонДІпровуглемаш»:

— Основна причина зниження видобутку вугілля в Україні — широке використання на цей час застарілої гірничої техніки. Програмою ставиться завдання знайти правильну сферу застосування цього устаткування. Сьогодні традиційні підходи вже не можуть забезпечити максимальних навантажень. Щоб не обмежуватися технічними рішеннями, застосовуваними сьогодні в шахтах, залучено велику група інститутів гірничої справи. Це допоможе знайти більш правильні для гірничогеологічних умов рішення, отримати максимальну віддачу від нової техніки...

В.Мартовицький, директор ДонВДІ:

— Ми розробили основні критерії добору шахт для впровадження нових високопродуктивних комплексів. Шахти було профільтровано за основними показниками, і ми побачили, що 42 шахти зі 148 — перспективні і зацікавлені цією технікою, ще 76 потребують додаткового дослідження й ув’язування параметрів нової техніки.

Б.Грядущий, директор НДІГМ:

— Запропонована програма має величезне значення не лише для вугільної промисловості, а й для металургії, теплоенергетики та машинобудування. Грамотне і зважене формування загальної програми технічного переоснащення галузі на 2004—2008 роки і наступна її реалізація дозволять: шахтам — забезпечити стійку ефективну роботу найближчими роками; заводам — формувати щорічні обсяги випуску сучасного ГШО; шахтобудівним організаціям — забезпечити необхідні обсяги будівельно-монтажних робіт; інститутам — отримати новий стимул для реалізації своїх розробок при створенні нового обладнання. Віримо, що запланована реалізація п’ятирічної програми технічного переоснащення галузі стане п’ятирічкою відродження вугілля — головного енергоносія України.

А.Амоша, директор Інституту економіки промисловості:

— Раніше ми прагнули відроджувати вугільну промисловість екстенсивними методами — шляхом будівництва, нарізки нових лав. Зараз можливості України обмежені, і тому вибрано шлях відродження виробництва за рахунок збільшення навантаження на очисні вибої. Ефект від програми дозволить вивести галузь із глухого кута нагромаджених проблем і одночасно навчить підприємства й інвесторів використовувати ринкові підходи. Реалізація програми дозволить вирішити проблеми безробіття, завантаження потужностей, економіки Донбасу та енергобезпеки країни.

А.Морозов, генеральний директор Донецького інноваційного центру ОДА:

— Забезпечення обсягів випуску новітньої техніки в рамках окресленої програми стало можливим завдяки послідовній і наполегливій роботі у 2000—2003 роках бізнес-кіл Донбасу та особливо торгово-промислової компанії «Укрвуглемаш».

Водночас я хочу особливо підкреслити: представлена програма — найбільший на сьогодні крок з реалізації інноваційної моделі господарювання, переходу економіки держави на інноваційний шлях розвитку.