UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сексуальна революція у ластів’ячому гнізді

Андре Моллер, еволюційний біолог із Паризького університету імені П’єра і Марії Кюрі, та Тібор Це...

Автор: Оксана Приходько

Андре Моллер, еволюційний біолог із Паризького університету імені П’єра і Марії Кюрі, та Тібор Цеп із Угорського коледжу, які багато років вимірювали окремі частини тіла різноманітних представників дикої флори й фауни, дійшли висновку, що протягом останніх 20 років параметри, котрі раніше вважалися сталими, значно змінилися. Наприклад, було відомо, що в самців сільської ластівки дві крайні рульові пір’їни удвічі довші за сусідню пару рульових пір’їн. Однак останнім часом ця різниця збільшилася ще на 10 відсотків, оскільки крайні рульові пір’їни подовшали в середньому на 1,14 сантиметра. А якщо взяти до уваги, що довжина ластівки — 18 сантиметрів, назвати таку зміну незначною досить важко.

За останніх 30 років еволюційні біологи провели в цілому понад півтори тисячі різних вимірювань, результати яких узагальнили в останньому номері The Journal of Evolutionary Biology. Головний висновок: через глобальне потепління еволюція птахів останніми роками відбувається досить стрімко. Подовження крайніх хвостових пір’їн
у ластівок, на думку фахівців, істотно не впливає на аеродинамічні можливості. Зате відіграє винятково важливу роль у справі приваблення самок. Адже такі довгі пір’їни можуть вирости лише в найбільш здорових і вгодованих особин. А їхні гени самки найохочіше передають своєму потомству, вирішуючи в такий спосіб проблему біологічного виживання виду.

Інші біологи погоджуватися з такою теорією поки що не поспішають. Вони стверджують, що подовження хвостових пір’їн самців ластівок, як і подовження дзьоба самців зябликів, може й не бути пов’язане з глобальним потеплінням.