UA / RU
Підтримати ZN.ua

ПРИХОВАНА ЗАГРОЗА

Чи не стануть наслідки воєнної операції в Іраку причиною серйозного погіршення здоров’я наших співгромадян і дестабілізації екологічної ситуації в Україні?..

Автор: Павлина Семиволос

Чи не стануть наслідки воєнної операції в Іраку причиною серйозного погіршення здоров’я наших співгромадян і дестабілізації екологічної ситуації в Україні? Чим, із цієї точки зору, загрожує Україні можливе застосування Іраком стосовно своїх сусідів біологічної чи хімічної зброї? На запитання кореспондента «ДТ» відповідає перший заступник держсекретаря — командувач силами МНС України, генерал-лейтенант Григорій МАРЧЕНКО.

— Прямої загрози для нашої країни немає, — переконаний Григорій Борисович. — Та якщо застосують біологічну зброю, то її дія може бути дуже тривалою і охопити величезні території. Тому одним із завдань українського спецбатальйону стане надання оперативної інформації про стан справ у зоні конфлікту. Ці дані ми згодом зможемо використовувати для захисту нашого населення.

Крім того є затверджене постановою Кабміну положення «Про державну систему моніторингу навколишнього середовища». Якщо надійдуть дані, що свідчитимуть про погіршення ситуації, миттєво запрацює загальнодержавна система дій у випадку виникнення НС.

— Чи те, що в Іраку горять нафтові свердловини, може негативно позначитися на екологічній ситуації в Україні та здоров’ї нашого населення?

— І в даному випадку безпосередньої загрози немає. Є небезпека забруднення, зокрема, тамтешніх рік канцерогенними речовинами. Потім ця вода потрапляє в Чорне море. Найбільшу тривогу викликає забруднення повітря. І хоча Україну від зони конфлікту захищають гори та море, не можна повністю виключати, що з повітряними потоками до нас не потраплять шкідливі сполуки, які утворилися внаслідок горіння нафти.

— Чи готові відповідні служби нашої держави протистояти терактам із застосуванням біологічної або хімічної зброї? Наскільки надійно наше населення захищене від таких екстремальних ситуацій?

— Безумовно, якщо станеться щось екстраординарне повною мірою люди захищені не будуть. Що ж до готовності, то система, яка в нас є, відпрацьована і дійова. Приміром, у випадку з пріснопам’ятним «білим порошком» ми дуже швидко відпрацювали систему адекватного реагування. І нині всі відповідні сили держави — МО, МНС, Мінздоров’я перебувають у готовності.

— Тобто в України є стратегія захисту населення у випадку біо-, хімічної війни чи терактів?

— Звісно. Є ряд законів, де визначено, хто за що відповідає. І те, що стратегія ця ефективна, багаторазово підтверджувалося на практиці.

— Отже, українцям переживати й хвилюватися, принаймні за своє здоров’я, серйозних підстав немає.

— До екстремальних ситуацій, а точніше — вміння адекватно на них реагувати, має бути готовий кожний. Що ж до заходів, які проводяться в масштабах держави, то ми маємо відповідне завдання і його виконуємо.