UA / RU
Підтримати ZN.ua

ПОДІЇ І ФАКТИ

Світова економіка чекає появи «атмосферного ринку» Боротьба із глобальними змінами клімату може викликати в найближчі п’ятнадцять років появу нової галузі на світовому ринку...

Світова економіка
чекає появи «атмосферного ринку»

Боротьба із глобальними змінами клімату може викликати в найближчі п’ятнадцять років появу нової галузі на світовому ринку. Товаром стануть квоти на викиди парникових газів і технології, що дозволяють знизити кількість таких викидів. На думку експертів ООН, потенціал нового «атмосферного ринку» може становити близько 10—15 млрд. доларів на рік. Реальним же ринок стане після того, як набере чинності Кіотський протокол. Відповідно до цього документа, розвинені індустріальні країни до 2012 р. зобов’язані знизити викиди парникових газів на 5% порівняно з 1990 роком. Як прийти до такого результату з найменшими втратами для національних економік — основна проблема на шляху ратифікації протоколу. «Атмосферний ринок» має допомогти її вирішити. Саме для пом’якшення економічного удару до Кіотського протоколу й закладений механізм торгівлі квотами на викиди. Це означає, що країна з низьким рівнем викидів зможе «здавати в оренду» власне чисте повітря компаніям або країнам, що забруднюють його понад встановлені обмеження. А ті завдяки нововведенню отримають можливість зберегти рівень викидів і, отже, обсяги виробництва.

Зеленіємо

Північна півкуля нашої планети помітно позеленіла за останні двадцять років. Такого висновку дійшли вчені, порівнявши фотографії Землі, зроблені за цей період із супутника. На території вище 40° північної широти, де знаходяться Нью-Йорк, Мадрид, Анкара, Пекін і Київ, відзначений буйний ріст флори й подовження вегетаційного періоду в рослин. Фахівці з Адміністрації з аеронавтики і космосу (США) вважають однією з причин цього явища підвищення температури на Землі, пов’язане з накопиченням в атмосфері парникових газів. Цікаво, що Євразія зеленіє успішніше, ніж Північна Америка. Як повідомляють учені, в Євразії період вегетації став тривалішим у середньому на 18 днів, а в Північній Америці — на 12. У цілому ж на північну півкулю весна приходить тепер на тиждень раніше, а осінь затримує зиму днів на десять.

Після вуха-миші — ніс-мавпа?..

Європейське патентне бюро в Мюнхені (ЄPA) відхилило вимогу активістів Грінпіс анулювати патент ЄP 322240, який дозволяє ученим американського університету у Стенфорді схрещувати тварин і людей. Відповідно до цього документа, припускаються експерименти зі схрещування людини та миші, а також людини й мавпи. І найближчим часом учені планують створити мавпу з людським мозком і мишу з людськими клітинами крові. Найвідомішим прикладом таких досліджень стала «вухо-миша» — миша з людським вухом на спині. «Такі патенти провокують біотехнічні лабораторії створювати мутантів у комерційних цілях», — заявив експерт Грінпіс із генної інженерії Кристоф Тен. Проте патентне бюро заявило, що цікавиться виключно медичною стороною питання, а з цього погляду експерименти зі схрещування людини й тварин необхідні для вдосконалення техніки трансплантації органів. «ЄPA не вводить моральну цензуру», — заявила прес-служба бюро у листі-відповіді Грінпіс.

Інформаційно-видавничий центр «Зелене досьє»