Забруднення атмосфери, викликане антропогенними чинниками, найчастіше пов’язують із вихлопними автомобільними газами і чадними заводськими трубами. За цими показниками попереду планети всієї по праву крокують Сполучені Штати Америки. Не через слабкість екологічного контролю, а через найвищий на планеті рівень розвитку промисловості. Однак у недавній доповіді, підготовленій Міжнародним агентством енергетики, попереду опинилися Китай та Індія, зокрема через помічену там частоту «вугільних пожеж».
Такі пожежі виникають у вугільних шахтах з різних причин. У США, наприклад, була дуже поширена практика спалювання в занедбаних шахтах скиданого туди сміття. Незабаром від неї довелося відмовитися, бо гасити такі пожежі надзвичайно складно, а вони тривають багато десятиліть, попри те, що все скидане туди сміття давно вже згоріло. Зокрема, в американському місті Централія, штат Пенсільванія, така пожежа виникла ще 40 років тому. А найдовше триває , за оцінками фахівців, підземна пожежа в Австралії — вже понад дві тисячі років.
Втім, у Китаї такі підземні пожежі найчастіше починаються або з необережності, або в результаті нещасного випадку. За найприблизнішими підрахунками, при цьому згоряє п’ята частина всього видобутого у країні вугілля, в атмосферу викидається більше двоокису вуглецю, ніж від діяльності всіх промислових підприємств США та від усіх їхніх автомобілів. І хоча така ситуація зберігається вже багато десятиліть, заговорили про неї лише після запуску спеціальних супутників із теплочутливими датчиками, що й виявили кілька сотень таких підземних пожеж на території Китаю.
В Америці давно вже розроблено складні і досить дорогі системи профілактики й гасіння підземних пожеж, однак у Китаї їх, як і раніше, воліють заливати водою, що далеко не завжди ефективно. Ось і жевріє така пожежа, температура в середині якої зашкалює за 500 градусів Цельсія, що також вносить істотну лепту в проблему глобального потепління.
за матеріалами International Herald Tribune