UA / RU
Підтримати ZN.ua

ПЕСТИЦИДИ ПРОТИ ОЗОНОВОГО ШАРУ

Упродовж уже не першого десятиліття в світі докладаються зусилля, скеровані на заборону застосування пестицидів, які руйнують озоновий шар...

Автор: Оксана Приходько

Упродовж уже не першого десятиліття в світі докладаються зусилля, скеровані на заборону застосування пестицидів, які руйнують озоновий шар. 1987 року вдалося навіть ухвалити так званий Монреальський протокол, який передбачає поступове зниження застосування пестицидів певної групи з метою їхньої остаточної заборони з 2005 року. Проте нині виконання цієї домовленості опинилося під загрозою, бо США виступили з ініціативою виключити зі списку заборонених пестицидів метилбромід.

Як запевняють американські виробники, відмова від застосування цього пестициду зробить вирощування полуниці, помідорів та інших овочів-фруктів в Америці нерентабельним. Адже бідні країни не лише можуть вкладати у вирощування такої продукції набагато більше дешевої праці, вони ще й мають право в крайньому разі використовувати пестицид протягом десяти років після його заборони. Ось США й намагаються довести, що в них також такий «крайній випадок». А більшість країн із цим погоджуватися категорично не хочуть.

Найактивнішим противником відстрочки заборони на пестициди є ЄС. Хоча вісім його членів відмовлятися від згаданого вище пестициду також не хочуть. Усі разом вони намагаються залишити за собою право застосування шести тисяч тонн метилброміду на рік. Штати претендують на 10 тисяч тонн. Утім, ще 1999 року, до початку дії Монреальського протоколу, у світі використовувалося 72 тисячі тонн метилброміду. Із них на частку США припадало 25 тисяч тонн.

Фахівці переконані: після цілковитої заборони на використання метилброміду озоновий шар, що захищає мешканців нашої планети від радіації, зможе відновитися протягом 50 років. Якщо ж пестицид застосовуватиметься й надалі, розв’язання цієї проблеми відкладеться на невизначений термін.