Глибинні океанські течії нерозривно пов’язані з кліматом нашої планети. Їхня рушійна сила — холодна солона вода, що опускається на дно. Тепер вона дуже розбавлена полярними льодами, що тануть, і зігріта тропічними водами, що плинуть до полюсів. У зв’язку з цим багато вчених побоюються зміни глобальної циркуляції океанських вод, що загрожує, наприклад, Західній Європі надзвичайним похолоданням.
Як повідомляє агентство «ІнформНаука», за останні роки з’явилася безліч комп’ютерних моделей, що прогнозують реакцію океанських течій на потепління клімату. Але дослідники люблять оглянутися назад. У цьому сенсі найцікавіший період палеоценового термального максимуму, що стався близько 55 мільйонів років тому. Тоді температура океанів підвищилася на 7—8 градусів Цельсія у відповідь на збільшення концентрації в атмосфері парникових газів. Це нагадує нинішню ситуацію.
Співробітники Каліфорнійського університету в Сан-Дієго вивчили найнадійніші «літописи» життя океану — панцири крихітних глибоководних створінь форамініфер, останки яких спочивають на дні. В них зберігається інформація про вміст двох ізотопів вуглецю — вуглецю-12 і вуглецю-13 — у середовищі, де вони перебували.
Коли водяні маси переміщаються в глибинах океану, вони насичуються вуглецем-12, бо в них більше часу всотати органічні речовини, джерело яких — тіла померлих у поверхневих водах морських мешканців. У їхніх тканинах істотно більше саме цього ізотопа вуглецю.
Порівнявши склад панцирів у різних місцях Тихого й Атлантичного океанів, учені з’ясували, що в період глобального потепління атлантичні глибинні течії різко змінили свій напрямок і рушили з півночі на південь, тобто в зворотному напрямку. Цей поворот забрав не надто багато часу — всього кілька тисячоліть, а от у вихідний стан вони поверталися майже сто тисяч років.
Сучасна атлантична течія стала слабкішою, але чи достатньо сильні кліматичні зміни, аби повернути її назад, ніхто поки що не знає.
Набуті дані збігаються з результатами комп’ютерного моделювання ситуації на Землі 55 мільйонів років тому, яке провели 2002 року співробітники океанографічного інституту в Массачусетсі.
Поки незрозуміло, який саме «перемикач» спрацьовує. Можливо, через потепління випаровується більше води тропічних морів, яка випадає дощами у високих широтах, наповнюючи північні моря й послаблюючи їхню течію.