UA / RU
Підтримати ZN.ua

НАБЛИЖАЄТЬСЯ ПОЯВА КЛІМАТИЧНИХ БІЖЕНЦІВ

Чергова тисячосторінкова доповідь із проблем глобального потепління, у підготовці якої взяли участь понад 700 учених усіх країн світу, підтвердила найгірші попередні прогнози фахівців...

Чергова тисячосторінкова доповідь із проблем глобального потепління, у підготовці якої взяли участь понад 700 учених усіх країн світу, підтвердила найгірші попередні прогнози фахівців. Більше того, швидкість підвищення глобальної температури в нинішньому столітті навіть перевищить очікувану й досягне 5,8 градуса Цельсія. Це потепління неминуче призведе до руйнівних повеней і ураганів, а також викличе масові епідемії малярії та поширення нових, нетипових видів тварин і рослин. Утім, усі ці зміни на планеті відбуватимуться нерівномірно, і найбільш згубних наслідків глобального потепління зазнає населення бідних країн та малі острівні нації. Так, в Африці істотно зменшиться площа родючих земель за рахунок різкого наступу пустель. Прибережні поселення Нігерії, Сенегалу, Гамбії, Єгипту потерпатимуть від злив і ерозії грунту. В Азії інтенсивні тропічні циклони також призведуть до зменшення врожаїв сільськогосподарських культур, а повені — до масових міграцій населення. У Латинській Америці найбільша загроза нависне над сільським господарством Бразилії, де, крім того, можливі різкі спалахи холери й малярії. А щорічне підвищення рівня води на 0,5 сантиметра небезпечне для екосистем малих островів і може призвести до повного зникнення коралових рифів.

Тим часом на країнах Європи та Північної Америки наслідки глобального потепління позначаться найменше. В Америці й Канаді врожайність сільськогосподарських культур навіть підвищиться, і тільки Флорида й Атлантичне узбережжя можуть зазнати повеней та руйнівних ураганів. У країнах Північної Європи також підвищиться врожайність, і лише в її південній частині вона трохи знизиться. Найбільшою проблемою для європейців стане танення альпійських льодовиків, половина яких просто зникне до середини XXI століття. Утім, максимальний економічний ефект це матиме лише для туристичного бізнесу.

Така нерівномірність розподілу негативних наслідків глобального потепління може призвести до появи цілої хвилі «кліматичних» біженців, передусім з країн Північної Африки в країни Західної Європи. Нині під егідою ООН готується до публікації третя, заключна доповідь із проблем глобального потепління, в якій основну увагу буде приділено можливості окремим країнам адаптуватися до майбутніх кліматичних змін. Крім того, готується підписання міжурядового пакту (його планують підписати принаймні 100 держав) із метою координації зусиль, спрямованих на розв’язання нових проблем.