UA / RU
Підтримати ZN.ua

НА ВСІХ ПАРАХ, НА «СОНЯЧНІЙ МАШИНІ»

Минулого тижня в Києві відбулася міжнародна виставка «Охорона навколишнього середовища й екологія людини-2002»...

Автор: Павлина Семиволос

Минулого тижня в Києві відбулася міжнародна виставка «Охорона навколишнього середовища й екологія людини-2002». Зокрема, в експозиції були представлені п’ять проектів програми Європейського Союзу ТАСІС, мета яких — поліпшення екологічної ситуації в Україні.

Приборкання непокірної

Жахливі наслідки торішньої повені в Закарпатті ліквідуються дотепер. Її причини, спровоковані порушенням екобалансу в регіоні, відразу «дезактивувати» складно. Отже, Україна та наші сусіди не застраховані від повторення лиха. Втім, переконані фахівці, наслідки повені не будуть настільки руйнівними, якщо про неї знати заздалегідь.

Нині в Україні реалізується проект «Управління системою захисту від повеней у басейні ріки Тиса». Його основним завданням є поліпшення прикордонного протиповеневого захисту і запуск пілотної прикордонної системи оповіщення та прогнозування повеней із центром в Ужгороді. До реалізації проекту залучені кілька держав — ФРН, Україна, Угорщина, Словаччина, Румунія. Втім, воно й не дивно, адже води Тиси протікають через кілька країн, отже, лише спільні дії та скоординований моніторинг зможуть гарантувати захист від потенційної трагедії.

Спочатку експерти проекту вивчили ситуацію в басейні Тиси: яким чином проводяться гідрологічні виміри, в якому стані устаткування, які відповідні нормативно-правові документи функціонують у прибережних державах. Наступним етапом стала розробка рекомендацій, які стосуються поліпшення практики моніторингу і адаптація програмного забезпечення з прогнозування та оповіщення про майбутні повені.

У лютому 2002 року відбулася презентація комп’ютерної Моніторингової системи, яка впроваджуватиметься в усьому регіоні верхів’я Тиси. Робота такої системи дозволить не лише своєчасно оповіщати населення про майбутні масштаби повені. Маючи достовірну інформацію, стане можливим мобільний запуск суто технічного антиповеневого механізму. Адже існують спеціальні водозбірники, резервуари, куди відливається зайва вода, а потім робиться зворотний забір. Все це, природно, зможе істотно мінімізувати руйнівні наслідки збуруненого розливу Тиси.

«Зелене» Розточчя

Про мету проекту, який розпочався нещодавно у Львівській області, красномовно свідчить його назва — «Інтегрований розвиток Розточчя». Його втілюють у життя Яворівська райдержадміністрація, рада округу Форест-оф-Дін (Великобританія), адміністрації м. Звежинець і Любачевського повіту (Польща).

Розточчя, місце з воістину унікальними ландшафтами та високим рекреаційним потенціалом, розташоване на кордоні України та Польщі. Тому серед завдань проекту — заснувати схвалений ЮНЕСКО трансприкордонний українсько-польський біосферний заповідник «Розточчя». На його базі надалі планується створити міжнародний екологічний науково-рекреаційний центр. На території заповідника також можна розвинути потужну систему здравниць, туристично-готельних комплексів.

Проект передбачає і заснування трансприкордонних асоціацій «зеленого» туризму. Унікальні джерела мінеральних вод, мальовничі природні ландшафти, хороші кліматичні умови, рельєф, історико-культурні об’єкти Розточчя є багатющою базою для розвитку туристичного бізнесу.

Стічним водам — жорсткі ліміти

У дванадцяти країнах колишнього СРСР реалізується проект «Сприяння проведенню природоохоронної політики та реалізації Національного плану дій з охорони навколишнього середовища в нових незалежних державах». В Україні його експерти працюють над пропозиціями з удосконалення нормативної бази природоохоронної діяльності з урахуванням досвіду їх розробки та впровадження в країнах ЄС. Діяльність проекту спрямована й на створення пропозицій з нової методики встановлення стандартів якості вод і розрахунку нормативів на скидання стічних вод. Це включає формування інструментів установлення лімітів, механізмів видачі дозволів і ліцензування, зборів платежів, забезпечення практичного виконання екологічного законодавства, моніторингу. Фінальним акордом проекту стане документ під робочою назвою «Пропозиції з реформи інструментів екологічної політики». Його реалізатори програми мають намір надати в розпорядження уряду України.

У рамках проекту планується проведення предметного дослідження в Київській області з метою «обкатати» на практиці запропоновані зміни, які стосуються промислових стоків.

Краща вода для кращого життя

Ніде у світі в сухих степах немає такої кількості прісної води, як у нашому Придунав’ї. На жаль, що маємо — не бережемо. За останні кілька десятиріч якість вод в озерах Нижнього Дунаю сильно погіршилася. Вони забруднюються відходами з місцевих ферм, фабрик, житлових будинків. Це призводить до погіршення якості води нижче за припустимі норми, зниження врожайності на зрошуваних землях, скорочення обсягів прибутку від рибного господарства. Що вже говорити про шкоду від бездумної антропогенної діяльності, яка завдається диким тваринам і рослинам, які живуть тут кілька тисячоліть...

Проект з трансприкордонного співробітництва «Дунайські озера: стійке відновлення озер і захист навколишнього середовища та екосистем» об’єднав експертів ЄС і місцевих організацій — одеських облводгоспу, гідрометеорологічних служб та університету. Спільно вони розробили програму моніторингу якості та кількості води в придунайських озерах. Отримані результати використовуються для підготовки планів менеджменту озер, рік і водотоків, які живлять озера, із метою поліпшення якості їх води. Робота погоджується з партнерськими організаціями з Румунії та Молдови.

Пілотний проект сфокусований на озерах Ялпуг-Кугурлуй — найскладнішій та крупній системі водойм у регіоні. Проводитимуться виміри течії та якості води в ріці Ялпуг, інших малих ріках і каналах, які впадають в озера. Отримана інформація стане основою для побудови математичної моделі, що допоможе визначити основні джерела забруднення та мінералізації води в ареалі водозбору. Крім того, проводиться збір основної інформації й на інших озерах, щоб згодом і на них можна було оперативно застосувати отриманий досвід.

Проект передбачає також реконструкцію систем водопостачання деяких населених пунктів Придунав’я. А ще проводиться робота з десятьма місцевими господарствами на предмет їх сертифікації. Пройшовши її, наші фермери матимуть право продавати на європейських ринках свою екологічно чисту продукцію.

У фокусі альтернатива

Про те, що в Західній Європі дуже широко поширені системи, які використовують сонячну енергію, відомо, мабуть, усім. У той самий час на півдні України, де сонця і сонячних днів набагато більше, про потенційні можливості цього альтернативного виду енергії донедавна мало хто знав. Для надолуження прогалин і був ініційований проект «Створення центру сонячної енергії в Одесі».

Серед завдань центру — ідентифікація науково-технічного та виробничого потенціалу в сфері нетрадиційної енергетики. А також аналіз технічних, екологічних і економічних можливостей використання на півдні України систем, які працюють на сонячній енергії. На базі центру створюється консалтингова структура, яка забезпечуватиме різноманітною «сонячною» інформацією всіх зацікавлених осіб. Тут же формується база даних про чинних і потенційних виробників систем, які використовують альтернативні види енергії, і про споживачів їх продукції.

Проект передбачає створення демонстраційної бази, де б усі бажаючі змогли побачити «сонячну машину» у дії і переконатися в її плюсах. Чекати на її запуск залишилося недовго: незабаром така система запрацює на одному з об’єктів Одеси.