UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кому й навіщо потрібна екологічна експертиза

Унікальне геополітичне розміщення на перехресті економічних, туристичних, транспортних шляхів з...

Автор: Наталія Петерварі

Унікальне геополітичне розміщення на перехресті економічних, туристичних, транспортних шляхів завжди сприяло розвиткові міждержавного співробітництва, перетворенню Закарпатської області в над­звичайно цікавий та потенційно багатий регіон. Розмаїття природи області, велика кількість мінеральних і термальних джерел, санаторно-курортних та історико-культурних об’єктів, найбільша в Україні щільність водної мережі насамперед сприяють пріоритетному розвиткові туристично-рекреаційної галузі. За міжнародною шкалою оцінювання сумарних можливостей для туризму Закарпаття має найкращу оцінку.

Щоб і надалі край славився своєю чистотою, природними багатствами, техногенною та екологічною безпекою, доводиться докладати чимало зусиль.

— Мене часто запитують, — розповідає начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища Закарпатської області Андрій Погорєлов, — що таке екологічна експертиза. Пояснити це дуже просто: екологічна експертиза здійснюється при будівництві нових, реконструкції діючих заводів, фабрик, шахт, рудників, машин, устаткування, проводиться екологічна експертиза матеріалів, приладів, надання послуг тощо, які можуть призвести до забруднення навколишнього середовища й руйнування екосистем, нераціонального використання природних ресурсів, завдати шкоди здоров’ю населення, рослинному і тваринному світу. Тобто фактично без екологічної експертизи жоден завод, фабрику і навіть маленьку турбазу в області не побудують. Будь-яке розміщення об’єктів виробничого призначення не може розпочатися без позитивного висновку екологічної експертизи. Так, саме позитивного! Бо трапляється, що проектна документація надсилається нам на розгляд у зв’язку з невиконанням тих чи інших екологічних вимог та природоохоронних заходів щодо зменшення забруднення довкілля.

Так, місяць тому спеціалісти відділу екологічної експертизи розглядали робочий проект реконструкції та добудови винного заводу на Берегівщині. Через недостатність вирішення природоохоронних питань його відправили на доопрацювання. Річ у тому, що в ньому не були обґрунтовані характеристики стічних вод винзаводу тощо. У проекті немає оцінки впливу на довкілля, а це ж для екологів особливо важливий показник.

Лише за дев’ять місяців минулого року відділ державної екологічної експертизи розглянув 271 проектний матеріал. 36 із них відправлено на доопрацювання через відсутність екологічних обґрунтувань.

— У результаті проведення державної експертизи не допущено можливих скидів неочищених стічних вод від запроектованих туристично-рекреаційних комплексів та незначних виробничих об’єктів об’ємом понад 800 м3/добу, — коментує Андрій Погорєлов. — Лише протягом 2007 року не допущено прогнозованих викидів в атмосферу повітря понад 60 т/рік. У матеріальному еквіваленті це становить орієнтовно 1,5 мільйона гривень.

Для Закарпатської області це вагомі показники, особливо з огляду на те, що пріоритетом життєдіяльності краю є розвиток туризму і рекреації.

Екологи стверджують: вимоги до якості та обґрунтованості проведення екологічних експертиз постійно зростають, при цьому періодично переглядаються законодавчі й нормативні матеріали. Все це робиться задля збереження довкілля Закарпаття, що чарує своєю неповторною красою.