UA / RU
Підтримати ZN.ua

КИТИ — ЖЕРТВИ ВМС?

Випадки масового викиду китів на берег під час військово-морських навчань нерідкісне явище. Проте встановити причинно-наслідковий зв’язок між цими подіями ніяк не вдавалося...

Автор: Оксана Приходько

Випадки масового викиду китів на берег під час військово-морських навчань нерідкісне явище. Проте встановити причинно-наслідковий зв’язок між цими подіями ніяк не вдавалося. Доти, доки торік на Канарських островах не викинулися відразу 10 китів, результати розтину котрих стали відомі лише зараз.

Виявилося, в усіх тварин були присутні явні ознаки перенесеної декомпресії — патологічного стану, характерного для різкого спливання на поверхню з водяної глибини. При цьому гази, передусім, азот, розчиняються в крові і викликають закупорку судин і тканин. Ці симптоми часто зустрічаються в нирців, однак раніше вважалося, що морські тварини до декомпресії не схильні.

Однак саме її ознаки і були виявлені в усіх десяти китів, які викинулися на Канарських островах. Пол Джепсон із Лондонського зоологічного товариства, котрий очолював дослідження, стверджує, що ступінь ураження органів китів не був смертельним. Він лише свідчить про те, що якісь чинники змусили китів стрімко піднятися з глибини і навіть викинутися на берег. Вчені стверджують: таким чинником є застосування гідролокаторів. Військові ж моряки, котрі за останні роки витратили 10 мільйонів доларів на дослідження, що доводять їхню непричетність до масової загибелі китів, ці висновки заперечують. Проте американські активісти із захисту прав тварин уже порушили проти ВМС США судову справу, яка забороняє створення й удосконалення гідролокаційних систем.