У Карпатах продовжують всихати смерекові ліси. Сьогодні площа уражених смерек тільки на Львівщині становить понад 19 тис. гектарів. Це 1,5—2 мільйона кубометрів деревини, яка вже загинула. Спеціалісти вважають причиною хвороби невідповідність географічних та кліматичних умов — раніше в Карпатах росли переважно ялиці та буки.
Головний лісничий Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства Ярослав Целень розповів «ДТ», що смереку було посаджено замість вирубаних ще за часів Австро-Угорщини ялицево-букових лісів. Перша генерація карпатських смерек почувала себе нормально, а друга у віці 40—50 років починає відмирати через невиліковні захворювання коренів.
«Наше основне завдання — вирубавши ушкоджену смереку, відновити корінні насадження, тобто ялицево-букові ліси», — каже він. З цією метою «придбали єдиний в Україні завод, що спеціалізується на обробці та зберіганні лісового насіння. Збираючи насіння у роки великого врожаю, тепер можемо зберігати його у холодильних камерах навіть до 15 років», — коментує Целень.
Він повідомив, що кошти на аерофотозйомку і на детальне базове лісовпорядкування вже виділені, роботи розпочалися. «Лісовпорядні експедиції триватимуть до кінця жовтня — початку листопада, а впродовж зими отримані матеріали опрацьовуватимуться», — розповів він. Целень зазначив також, що всі свої кроки лісничі узгоджують із науковцями.
Детальніше читайте в статті Тетяни Козирєвої «Чарівна моя смереко…» в свіжому номері «ДТ».