UA / RU
Підтримати ZN.ua

Голодуванням по ГМ-кукурудзі

Французький активіст Хосе Бове, який прославився свого часу бурхливими протестами проти експансії мережі McDonald’s у Франції, знову привернув до своїх дій загальну увагу...

Автор: Оксана Приходько

Французький активіст Хосе Бове, який прославився свого часу бурхливими протестами проти експансії мережі McDonald’s у Франції, знову привернув до своїх дій загальну увагу. Він і ще 15 його прибічників-антиглобалістів витримали восьмиденне голодування, після чого французький уряд змушений був здатися й оголосити заборону на комерційне використання ГМ-кукурудзи. Сорт MON 810, розроблений фірмою Monsanto, має «вмонтований» ген, який захищає рослину від комах-шкідників. На цей момент він був єдиним рослинним продуктом генної інженерії, схваленим ЄС. Утім, ухвалюючи таке рішення, Брюссель залишив за національними урядами право вживати додаткових заходів обережності. Що, зрештою, й довелося зробити Франції.

Хоча самими лише заборонними заходами Париж не обмежився й пообіцяв виділити 45 мільйонів євро на розвиток національних біотехнологічних методик. Зате в урядовій постанові ані словом не згадується Хосе Бове і його голодування. Втім, за свідченнями окремих високопоставлених осіб, сам документ з’явився лише на шостий день голодування і був ухвалений у рекордно короткий термін. Попри те, що Німеччина, наприклад, ще у грудні призупинила дію свого закону, який забороняє комерційне використання цієї кукурудзи, а з 15 членів французької експертної комісії 12 не виявили «серйозних підстав для сумнівів у її безпечності й тим більше явних негативних наслідків її використання».

Зате чимало серйозних проблем виявили члени Європейської комісії з етики, які вивчали проблему доступу на прилавки магазинів м’ясо-молочної продукції від клонованих тварин. На перше місце вони поставили страждання, які відчувають сурогатні самки, котрі виношують такого нащадка. На друге — занадто високий відсоток уроджених патологій у самих клонів: надмірна вага, дефекти розвитку, респіраторні проблеми, геморагії, збільшення печінки й недорозвинення нирок. 20 відсотків новонароджених клонів не переживають і першої доби свого життя. 15 — гинуть ще в процесі грудного вигодовування. Проте європейське відомство, відповідальне за безпеку продуктів харчування (European Food Safety Authority), вже визнало цю продукцію безпечною. Узагальнену доповідь з цієї проблематики Брюссель сподівається одержати до травня.