UA / RU
Підтримати ZN.ua

ГЛОБАЛЬНЕ ПОТЕПЛІННЯ: ПОГЛЯД ІЗ ПОЛЮСА

Ось уже четвертий рік поспіль група вчених зі США, Японії та Канади під керівництвом Джемі Морісона, океанографа з Вашингтонського університету, щовесни вирушає в експедицію на Північний полюс...

Автор: Євген Сташевський

Ось уже четвертий рік поспіль група вчених зі США, Японії та Канади під керівництвом Джемі Морісона, океанографа з Вашингтонського університету, щовесни вирушає в експедицію на Північний полюс. Протягом кількох тижнів, доки світловий день дозволяє проводити якісь роботи, а сонячне проміння ще не перетворило льодяну поверхню на суцільні талі струмки, учені замінюють унікальну дорогу апаратуру, призначену для постійного моніторингу безлічі показників.

Загальна вартість проекту Полярної екологічної обсерваторії — 4 мільйони доларів. Спершу він був розрахований на п’ять років. Безліч датчиків, які постійно фіксують температуру води й повітря на різній висоті та глибині, напрямок течій, солоність води тощо, мають зібрати інформацію, що допоможе ученим краще розібратися в механізмах зміни клімату на Землі. Ці зміни за останні 15 років виявилися настільки значними, що коли тенденція збережеться, уже до середини цього століття води Арктики повністю звільняться від льодового покрову.

Втім, деякі науковці досі продовжують вважати, що спостережувані кліматичні трансформації Землі циклічні і період потепління зміниться компенсуючим періодом похолодання. З’ясувати, чия точка зору ближча до істини, саме й покликана вищезгадана екологічна обсерваторія. Крім того, зібрана з її допомогою інформація допоможе суттєво підвищити точність метеорологічних прогнозів, а також вивчити розподіл потоків води у Світовому океані. .