Запобігти загрозі глобального потепління з урахуванням існуючих технічних можливостей людству цілком під силу — такого висновку дійшла міжнародна команда експертів у ході підготовки третього, завершального тому фундаментальної доповіді, підготовленої Міжурядовим комітетом із проблем зміни клімату на планеті. Перша частина доповіді, опублікована в січні нинішнього року в Шанхаї, була присвячена тенденціям зміни клімату за останні десятиліття й обгрунтуванню взаємозалежності між підвищенням середньої температури на планеті на 10F за останні 50 років і збільшенням обсягів промислового викиду вуглекислого газу в атмосферу. В другій частині доповіді, виданої в лютому, йшлося про наслідки глобального потепління для природи в цілому і людства зокрема, а також про те, що тягар цих наслідків буде розподілений по планеті досить нерівномірно. Як вважають експерти, найбільше від майбутніх змін клімату постраждають бідні країни й острівні нації.
Хоча підвищення температури на планеті йде швидшими темпами, аніж недавно пророкували вчені, однак і прогрес у скороченні викиду парникових газів також випереджає прогнозований. Наявність енергозберігаючих технологій, включаючи створення екологічно чистих автомобілів, дедалі ширше використання поновлюваних джерел енергії, за розрахунками вчених, вже зараз дозволяє досягти мети скорочення емісії до 2010 року на п’ять відсотків. Більш того, виявилося, що вартість реалізації цих заходів буде суттєво нижчою за ту, яку було розраховано з самого початку. Так, у промислово розвинених країнах на вирішення цього завдання достатньо буде виділити від 0,2 до 2 відсотків ВВП із розрахунку показників 2010 року. А з урахуванням того, що половина наміченого до скорочення обсягу викиду парникових газів має бути досягнута за рахунок застосування енергозберігаючих технологій, то з економічної точки зору подібна модернізація збитковою вважатися ніяк не може. До того ж ширше використання енергії вітру, сонця і води не лише допоможе вирішити екологічні проблеми, а й створить додаткові робочі місця. А якщо паралельно з цими роботами будуть докладатися зусилля з відновлення лісів і запобіганню ерозії грунтів, то стихійним лихам, відповідальність за які покладається на наслідки глобального потепління, можна значною мірою запобігти.
Та все ж, попри ці твердження, оптимістичною дану доповідь назвати не можна. Адже, окрім суто технічних можливостей, реалізація даної програми вимагає наявності політичної волі урядів усіх країн. І в першу чергу це стосується найбільш розвинених держав світу. А уряди країн Західної Європи та США так поки і не змогли домовитися про розподіл між собою відповідальності як за саме глобальне потепління, так і за його запобігання. Щоправда, у доповіді міститься дуже цікава пропозиція розглядати емісію парникових газів як товар, який можна продавати і купувати. На думку вчених, ця ідея може полегшити майбутні переговори по даному питанню.