Уже котрий рік не припиняються дебати противників і прихильників генетично модифікованих сортів рослин. Головним козирем останніх стала висока врожайність, зокрема картоплі, оскільки головний ворог її — колорадський жук, — зовсім ігнорує бадилля трансгенної бульби.
Затяті прихильники всього натурального намагаються знайти, щоправда, без особливого успіху, ефективні засоби боротьби проти вихідця зі штату Колорадо. «Хімічна війна» триває без малого 130 років. Чим тільки його не труїли... Живий, курилка! Більш того, він стає дедалі агресивнішим, поїдаючи собі подібних і навіть яйця, які відкладають самки.
Згадаємо, як ще десять років тому знаменитий «карате» вбивав жуків наповал. А спробуйте нині ним обробити картоплю — нульовий результат. Дослідження, проведені професором Дніпропетровського агроуніверситету Миколою Рябченком, показали: гинуть після обприскування не всі. І якщо після потрави, скажімо, «децисом», із сотні виживе один жук, то наступне покоління (самка за сезон відкладає від 800 до 2500 яєць) матиме стійкий імунітет проти цього препарату.
Студентка-дипломниця агроуніверситету Світлана Кучеренко після дворічних досліджень під керівництвом професора Рябченка виявила дев’ять феноформ колорадського жука. Зовнішньо вони відрізняються малюнком посеред спини. Кожний із типів має імунітет до хімічних препаратів, вироблений кількома поколіннями. Найстійкішою популяцією, загартованою від різних отрут, виявилися перша, третя і шоста феноформи з відмінним апетитом. Саме ці типи переважають у П’ятихатському, Дніпропетровському, Новомосковському та Нікопольському районах Дніпропетровщини, де саме й проводилися дослідження.
— Усім давно відомо: хімічні способи боротьби застаріли. Ми ж чомусь продовжуємо збагачувати структури, які на цьому роблять бізнес. Тільки й чутно рекламу: «Купуйте, купуйте!..» А жуків можна труїти не більше ніж двічі. Перед тим, як труїти, варто визначити, який тип оселився на вашій ділянці. На етикетках хімпрепаратів, в інструкції необхідно поміщати прикмети всіх типів і чітко вказувати дозування. Так вважає наука. Проте... Хіба це нормально, коли нажива, малий і великий бізнес і в аграрному секторі, і на потужному хімічному виробництві роблять свою справу? — каже Микола Олександрович. — Взагалі після обприскування будь-які роботи в полі дозволяється проводити лише на десятий день. Особисто я вважаю, що через три-пять років не буде жодного хімічного препарату, який вбиває жука.
Професор Рябченко бачить вихід у застосуванні біологічних методів, використанні біопрепаратів, які вражають органи травлення і розмноження паразитів, але не завдають шкоди людям та картоплі.