UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чи потрібна Україні екобіотехнологія?

У зв’язку з приєднанням України до Болонського процесу та нагальною необхідністю реформувати і п...

Автор: Євген Кузьмінський

У зв’язку з приєднанням України до Болонського процесу та нагальною необхідністю реформувати і поліпшити систему освіти у вищій школі виникає цілком слушне запитання: які фахівці біологічного спрямування потрібні Україні?

Сьогодні спостерігається біологізація майже всіх галузей господарства. Так, у медицині на зміну хімікофармакологічним препаратам приходять ліки, виготовлені з використанням біологічно активних компонентів живих організмів. У сільському господарстві успішно опановують нові біологічні засоби захисту рослин та впроваджують нові, більш стійкі і продуктивні сорти рослин та породи тварин, створені генетичними методами тощо.

Тотальний розвиток суспільства шляхом техногенезу та посилення його впливу на біосферу призвів до виникнення конфлікту між людством з одного боку, і середовищем його існування — з іншого. Сьогодні практично неможливо обійтися без застосування новітніх екобіотехнологій для діагностики забруднень довкілля, очищення стічних вод, знешкодження небезпечних газових викидів, використання засобів утилізації твердих і рідких промислових відходів, методів біологічного відновлення забруднених ґрунтів, заміни низки агрохімікатів на біотехнологічні препарати тощо. Важливими напрямами також мають стати розробка екобіотехнологій, спрямованих на виробництво біогазу та водню з органічних відходів, мікробіологічна деструкція ксенобіотиків, застосування біоіндикації та біотестування в системі екологічного моніторингу.

Для гармонізації взаємовідносин людини і біосфери, розробки новітніх систем відновлення природного середовища першочерговим завданням є організація якісної підготовки фахівців у галузі екологічної біотехнології як окремого і самодостатнього напряму застосування біотехнології для вирішення проблем довкілля. Тим більше що такий підхід якнайкраще відповідає вимогам сучасних поглядів на подолання екологічних проблем — тобто найкраще застосувати методи, які вже подарувала нам сама природа. Підготовка висококваліфікованих фахівців­екобіотехнологів можлива лише за наявності окремої програми професійної орієнтації з екобіотехнологї. Проте, хоч як це прикро, ця наука постійно наражається на спроби її ліквідувати як самостійний освітянський напрям.

До речі, на думку експертів, напрям біотехнології, який пов’язаний з охороною довкілля, біодеструкцією та утилізацією відходів, а також отриманням біопалив — тобто саме екобіотехнологія — є окремим і найперспективнішим напрямом сучасної високої технології, підготовка фахівців з якого має вестися за окремою програмою.