Група дослідників із США, Франції та Німеччини виявила на території Ефіопії найдавніші свідчення використання кам'яних знарядь праці. До рук вчених потрапили дві кістки (фрагменти стегнової кістки та ребра) з характерними ушкодженнями поверхні, що належали ссавцям. Дані енергодисперсійної рентгенівської спектроскопії та зображення, отримані за допомогою скануючого електронного мікроскопа, переконали авторів у тому, що завдати такі пошкодження могли тільки кам'яні знаряддя, а вік позначень збігається із віком самих зразків. «На кістках видно невеликі розрізи та сколи, які, ймовірно, з'явилися при відділенні м'яса, - говорить учасник робіт Кертіс Меріен (Curtis Marean) з Університету штату Арізона. - Стегнова, з якої хотіли витягти кістковий мозок, також має сліди ударів». В одному з розрізів застряг шматочок каменя.
Зразки були знайдені у січні минулого року в районі Афар, що на півночі Ефіопії. Кісткизнаходилися між двома шарами вулканічного туфу, вік яких був визначений аргон-аргоновим методом і склав 3,42 і 3,24 мільйона років. Оскільки фрагменти, що зацікавили вчених, знаходилися ближче до нижнього шару, їхній мінімальний вік встановлений на рівні 3,39 мільйона років.
До теперішнього моменту найдавнішими зразками такого роду вважалися виявлені в долині ефіопської річки Аваш кістки з аналогічними помітками, залишеними близько 2,5 мільйона років тому. На невеликій відстані від цього місця були розкопані й найдавніші кам'яні знаряддя віком 2,6-2,5 мільйона років. Оскільки нові свідоцтва як мінімум на 800 тисяч років старші, вони вже не можуть відноситися до представників роду Homo, якого у ті часи просто не існувало.
Останків гомінінів поруч із фрагментами кісток не було, але всього у двохстах метрах від місця розкопок у 2000 році палеонтологи знайшли скелет молодої самки австралопітека афарського (Australopithecus afarensis) віком 3,3 мільйона років. У декількох кілометрах на північ, неподалік від Хадара, був також виявлений скелет самки A.afarensis Люсі. Інші гомініни тут не водилися, що дає можливість зв'язати знахідки з австралопітеком афарським.
Поява розрізів на поверхні кісток, зауважимо, не може служити доказом того, що гомініни самі виготовляли знаряддя; цілком можливо, вони просто брали підходящі за формою камені.
Автори також встановили, що фрагмент ребра належав тварині розміром з корову, яка навряд чи могла бути об'єктом полювання австралопітеків. «Це дуже важливий факт, оскільки шимпанзе, найближчі родичі людини, ігнорують туші великих тварин, убитих іншими хижаками, - говорить співробітник Університету Кейптауна Девід Браун (David Braun). - Наші далекі предки, очевидно, діяли інакше».За матеріалами Компьюленты