Виставка з промовистою назвою «В епіцентрі бурі: модернізм в Україні 1900–1930-х років» уже третій рік поспіль успішно працює на визнання української культури та встановлення справедливості щодо неї. Цей виставковий проєкт, який уперше було представлено в Національному музеї Тиссена-Борнеміси в Мадриді (Іспанія) восени 2022 року, відкриють у ще одному знаковому музеї Європи — віденському Бельведері.
День відкриття — 23 лютого 2024 року — обрано не випадково. Виставка, що стверджує самобутню українську культуру як повноцінну та невід’ємну частину європейської, експонувалася в музеї Людвіга в Кельні (Німеччина), в залах Королівських музеїв образотворчого мистецтва Бельгії в Брюсселі. У другій половині 2024 року на унікальну експозицію чекають у Великій Британії та Болгарії. Цей виставковий проєкт отримав престижну арт-премію Apollo Magazine Awards 2023. Українську виставку відзначено премією такого високого рівня вперше.
2022 року українські мистецькі твори вперше подолали відстань у майже 4 тис. км від Києва не лише для того, щоб представити наше потужне мистецтво, а й щоб уберегти його від російських варварів. За останніми офіційними даними Міністерства культури та інформполітики, на початок лютого 2024 року в Україні близько 2 тис. об’єктів культурної інфраструктури зазнали пошкоджень або руйнувань через повномасштабну російську агресію. Зокрема постраждало понад 100 музеїв.
Що сильніший тиск на українців і потужніші ворожі спроби заперечити наше існування, передусім української культури, історії, то наполегливіше маємо обстоювати те, що справедливо й законно належить нам. Та інтелігентно, але наполегливо й голосно на всіх рівнях заявляти про себе.
Отже, потужна виставка, серцем якої є понад 50 робіт із колекції Національного художнього музею України та ще п’ятьох музеїв, приватних зібрань, на високому рівні виконує культурно-дипломатичну місію. Одна з організаторок виставкового проєкту, генеральна директорка Національного художнього музею Юлія Литвинець упевнена: «Для України вкрай важливо саме зараз максимально доносити світу інформацію про себе. Цю виставку на рівні ідеї ми почали готувати з мистецтвознавцем, відомим арт-куратором Костянтином Акіншою в березні 2022 року, коли вже почалася велика війна. Мали намір представити Європі роботи українських митців, що були створені на початку ХХ століття й відповідно до злочинних рішень підлягали знищенню, як і їхні творці, бо радянська влада визначила їх як твори формалістів, націоналістів і ворогів народу».
У столиці Австрії виставка «В епіцентрі бурі: модернізм в Україні 1900–1930-х років» експонуватиметься до 2 червня 2024 року. У Відні буде представлено розширену експозицію, практично два проєкти — українські модернізм та сецесію. Такий підхід дасть змогу представити повнішу картину розвитку українського мистецтва з кінця ХІХ до 30-х років ХХ століття. «Україна своїм мистецтвом стверджує свою природну європейськість, синхронізованість українських художників із європейським середовищем, — наголошує Юлія Литвинець. — В Україні панували ті самі художні течії, тенденції, що й скрізь у Європі. Наш виставковий проєкт демонструє українські футуризм, кубофутуризм, авангард, сецесію».
Основу експозиції становлять твори таких художників, як Михайло Бойчук, Олександра Екстер, Казимир Малевич, Давид Бурлюк, Василь Єрмілов, Олександр Богомазов, Всеволод Максимович, Василь і Федір Кричевські, Олександр Мурашко, Георгій Нарбут, Михайло Жук, Абрам Маневич, Олена Кульчицька та ін.
Ця виставка, крім культурно-дипломатичної, просвітницької місії, виконує ще й функцію антидота — протиотрути російській пропаганді, її культурі, яка, наче вампір, протягом століть підживлювалася нашою культурою, привласнювала найкращі її зразки, найяскравіших наших творців. Бо, як справедливо зазначила одна з ініціаторок цієї виставки українського живопису, патронка Національного музею Тіссен-Борнеміси, баронеса Франческа Тіссен-Борнеміса в коментарі Аssociated Press: «Із кожним днем стає дедалі зрозуміліше, що війна Путіна проти України полягає не лише в крадіжці території, а й у контролі над наративом нації та її культурною спадщиною».
Важливим складником цього виставкового проєкту є те, що кожен музей, який приймає українську виставку, за наявності картин українських художників цього періоду в своїх фондах додає роботи українців до експозиції. Як це відбулося в Мадриді, в Кельні, де знайшлися картини українського футуриста, одного з найрадикальніших експериментаторів раннього авангарду Володимира Бурлюка чи «амазонки» українського та європейського авангарду Олександри Екстер — без акценту на «російськості», як це тривало десятиріччями. З початком агресії проти України західні музеї переглядають свої колекції та змінюють у наукових паспортах інформацію про художників і твори. Це кроки, на які давно чекала українська культура, — до них підштовхнули західних колег українські експерти.
Зіркова експозиція 2024 року мандруватиме світом далі. Після Відня проєкт буде поділено на дві окремих виставки: модернізм поїде до Лондона, а саме до Королівської академії мистецтв, сецесія попрямує до Болгарії.
Із першою експозицією знакового проєкту в Національному музеї Тіссен-Борнеміси, де відбулася перша європейська презентація, можна ознайомитися тут.