В державному культурному просторі «Кримський Дім» відкрилась незвична фотовиставка робіт фотографа Юлії Овсяннікової під назвою "Хоробрі обличчя". І назва не тільки тому, що це хоробрі захисники України, але й тому, що люди не побоялися показати своє важке поранення, відкрити його для всіх. Втім, їм вже повернули радість життя. І зробили це українські лікарі.
24 фотороботи. 8 українських захисників. Кожен йде непростим шляхом реабілітації та відновлення після тяжких поранень обличчя та голови. І кожна работа – то маленька історія боротьби та перемоги. Щирість та сила духа. Але найголовніше – в кожному фото є енергія відновленого життя.
Фотограф Юлія Овсяннікова, яка бере участь у проєкті як фотограф, - з Мелітополя, який зараз перебуває під російською окупацією, тому вонадуже гостро відчуває біль кожної людини, яка зображена на фото. Тому у неї все вийшло людяно, стримано і чесно.
Доля кожного з тих, хто дивиться з портретів, - важка і незвичайна. Вони отримали страшні поранення, у більшості скалічене не тільки тіло, але й обличчя.
Проєкт «Лікарі для героїв», що реалізовується БО БФ «Східна Зірка» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», працює над тим, що повертає українським воїнам обличчя в буквальному сенсі, а разом з цим - віру в людей і власне майбутнє.
Як зазначає керівник проєкту Наталя Лютикова, над цим працюють найфаховіші в Україні хірурги та біоінженери вже 20 місяців. Усі медичні послуги пацієнтам у медзакладах надаються безкоштовно. Важливо донести державі про велику потребу в такій допомозі. А поки що, завдяки донаторам вже 149 українських захисників стали учасниками проєкту. Більшість з них вже прооперована.
Чимало лікарів були присутні на відкритті фотовиставки «Хоробрі обличчя». Самі герої восьми фотоісторій відзначають не тільки професіоналізм своїх рятівників, але і виключну людяність. Один з героїв - Володимир Мельник, воїн десантно-штурмового підрозділу, у своєму зверненні на відкритті виставки акцентував увагу саме на цьому: «Я молюсь за кожного, хто дає нам можливості бути не біоматеріалом, а людьми. Продовжувати боротись за своє життя, життя своїх рідних і за мир в країні»
Доктор медичних наук, професор кафедри щелепно-лицевої хірургії та сучасних стоматологічних технологій Інституту післядипломної освіти НМУ ім. Богомольця Юрій Чепурний звертає увагу на те, що щелепно-лицеві травми серед військових дедалі частішають. Це болюча закономірність, адже інтенсивність бойових дій просто шалена. Обличчя – одна з найбільш незахищених ділянок тіла. Є травми, коли людина втрачає половину обличчя. Це дуже драматично впливає на якість життя, не кажучи вже про психологічний стан людини. Професор зазначає, що емоційне вигорання лікарів – велика проблема. Такі події, як ця фотовиставка, допомагають побачити в першу чергу людину, відштовнутись від землі і почати щось творити нове для відновлення і реабілітації, - наголошує Юрій Чепурний.
"Втратити обличчя - це майже втратити себе, свою ідентичність. Таке поранення може в одну мить перекреслити людське життя. Але велике щастя, що доля не відвернулася від цих людей", сказав присутній на відкритті волонтер проєкту "Гвардія Помсти"Дмитро Батищев.
Важливо, щоб проєкт «Лікарі для героїв» набирав обертів. Підтримка відомих людей відіграє в цьому неабияку роль. Український режисер і актор, військовослужбовець ЗСУ Ахтем Сеїтаблаєв - амбасадор проєкту «Хоробрі обличчя» також був присутній на події.
"Все що ви робите, звертаючись до лікарів, сказав Ахтем, - це такий фундамент неймовірний віри в те, що ми живемо серед справжніх людей, яким не байдуже, які є професіоналами своєї справи", - і пообіцяв допомагати розвитку проєкта.
Виставка «Хоробрі обличчя» в ДП «Кримський дім» триватиме до 21 вересня. Варто побачити на власні очі, бо енергетику можна лише відчути поруч із роботами.