UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відреставрований фільм Параджанова «Тіні забутих предків» покажуть у кінотеатрах – трейлер

Фільм за мотивами повісті Михайла Коцюбинського є одним з культових у жанрі українського поетичного кіно.

Культовий фільм вірменина Сергія Параджанова, який зняли за мотивами повісті українського письменника Михайла Коцюбинського, покажуть в кінотеатрах у відреставрованому вигляді. Оновити візуальну складову картини, яка належить до класики українського поетичного кіно вирішив незалежний дистриб’ютор KyivMusicFilm.

Свого часу фільм вдалося втілити передусім завдяки поєднанню талантів трьох митців: самого режисера. а також  актора Івана Миколайчука, що зіграв головну роль, та Мирослава Скорика, який працював над музичним оформленням стрічки.

Сеанси почнуться з 19 травня, відвідати кінотеатр у разі відсутності надзвичайних ситуацій, пов’язаних з бойовими діями, можна буде в Києві, Львові, Одесі, Дніпрі та Сумах.

Як презентація «Тіней забутих предків» стала актом політичного спротиву

Нагадаємо, під час прем'єри фільму в кінотеатрі «Україна» , яка відбулась 4 вересня 1965 року, на той час літературознавець-аспірант Василь Стус, літкритик Іван Дзюба та журналіст В'ячеслав Чорновіл закликали присутніх підвестися на знак протесту проти тодішніх арештів українських інтелектуалів:

«Зараз відбуваються масові політичні арешти української інтелігенції та молоді в Києві, Львові та інших містах. Повторюється 1937 рік. Молодь повинна заявити протест владі, затаврувати ганьбою за несправедливість», - зазначив тоді під час короткої промови Дзюба.

Як наслідок, його звільнили з редакції  видавництва «Молодь», Чорновола –  з газети «Молода гвардія», а Стуса відрахували з Інституту літератури Академії Наук.

Сюжет фільму Параджанова

Часто історію інтерпретують як український варіант трагедії про Ромео та Джульєтту.

Хлопчик із гуцульської родини Палійчуків  стає свідком вбивства свого батька у перепалці з чоловіком із ворожого роду Гутенюків. Під час бійні, що розгорнулася на тлі містичних Карпат, Іванко знайомиться з Марічкою, донькою вбивці свого батька. Від люті він дає їй ляпаса, здирає з малої хустку і викидає в Черемош. Однак замість очікуваної ворожнечі, між представниками ворогуючих родів виникає любов.

Параджанов якось уточнив, що, окрім повісті, до створення фільму його надихнула картина Тіціана «Любов земна і Любов небесна». 

«Любов земна і Любов небесна» Тіціана, які надихнули Параджанова / Фото Commons Wikimedia

Нагадаємо, український серіал «Кава з кардамоном» представили на 15-му Міжнародному фестивалі незалежного кіно Off Camera у Кракові.