UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені виявили найдавнішу картину Ісландії

Це невеликий камінь із символом корабля.

Археологи виявили в Ісландії невеликий пісковик із зображенням корабля вікінгів, який може бути найстарішою картиною, виявленою на острові. Камінь було знайдено на місці археологічних розкопок Стьод на Стьодварфьордур у Східній Ісландії в довгому будинку, який, як вважають, з'явився ще до постійного поселення на острові, повідомляє Arkeonews.

Камінь був виявлений у стіні будинку. За словами дослідників, такі зображення кораблів були поширені у скандинавських країнах, їх вирізали з кістки, дерева чи каменю. За словами археолога Б'ярні Ф. Ейнарссона, це перший відомий малюнок корабля в Ісландії, можливо найдавніший малюнок у країні.

Читайте також: Археологи знайшли в Омані ручні сокири віком 300 тисяч років

Перші розкопки у Стьоді пройшли у 2015 році і з того часу археологи повертаються сюди щоліта.

«Довгий будинок — один із найбільших в Ісландії, його довжина становить 31,4 метра. У Скандинавії довгі будинки перевищували 28 метрів лише на фермах вождів. Це також найбагатший довгий будинок з колись розкопаних у Ісландії. Ми знайшли 92 намистини та 29 срібних предметів, у тому числі римські та близькосхідні монети», заявив Ейнарссон.

Вченим також вдалося знайти ще старіший довгий будинок під спорудженням часів поселення. Його датували 800 роком нашої ери, тобто він з'явився приблизно за 75 років до появи постійного поселення в Ісландії. Його особливістю є відсутність кісток одомашнених тварин.

"Моя теорія полягає в тому, що старий довгий будинок був сезонним мисливським табором, яким керував норвезький вождь, який споряджав подорожі до Ісландії, щоб збирати цінності та доставляти їх назад через море до Норвегії", - додав Ейнарссон.

Однією з таких цінностей могла бути моржова кістка: у 2019 році аналіз ДНК та радіовуглецеве датування підтвердили, що Ісландія раніше була заселена північноатлантичним підвидом моржа, який нині вимер.

Раніше археологи виявили у Швеції амулет часів вікінгів у вигляді молота Тора. Знахідка вказує на популярність скандинавського бога, який знову став улюбленцем широкого загалу після того, як його зіграв Кріс Гемсворт у серії фільмів всесвіту Marvel.