UA / RU
Підтримати ZN.ua

У столиці назвали переможців українського "театрального "Оскара"

Фестиваль-премію "ГРА" вже другий рік поспіль називають "Українським театральним "Оскаром", підкреслюючи престиж цього заходу та самої премії.

В останній день осені 30 листопада, в Київському Національному театрі імені Івана Франка відбулася церемонія нагородження переможців ІІ Всеукраїнського фестивалю-премії "ГРА". У полі зору українських експертів та міжнародного журі, яке і визначало переможців на останньому етапі, були театральні роботи різних театрів України за період 2018 року.

Як відомо, фестиваль-премія "ГРА" народився завдяки ініціативі Національної спілки театральних діячів України та особисто її очільника – народного артиста України, режисера Богдана Струтинського. "ГРА" триває в декілька етапів – лонг-лист, шорт-лист кращих вистав. І вже на крайньому етапі запрошені міжнародні експерти визначають переможців. Як це було і цьогоріч – європейські театральні фахівці переглянули вистави, серед яких потрібно було визначити найкращі (за версією фестивалю-премії "ГРА"). Нагадаємо, що цьогоріч до основних номінацій додалися ще декілька.

Зокрема, премію "ГРА" в номінації "За найкраще музичне рішення" виборов Театр драми і комедії на Лівому березі Дніпра і особисто Акмал Гурезов – за виставу "Погані дороги".

Міжнародні експерти назвали кращим сценографом – Петра Богомазова – за художнє рішення вистави "Коріолан" в Національному театрі імені Івана Франка.

Найкраще пластичне рішення – Олексій Бузько (вистава "Коріолан", Театр імені Івана Франка).

Найкраща чоловіча роль також у "Коріолані" (режисер Дмитро Богомазов) – це актор Дмитро Рибалевський, який і грає "Коріолана".

Найкраща жіноча роль – Інна Скорина-Калаба (вистава "Фрекен Юлія", Театр "Золоті Ворота").

Серед інших важливих номінацій...

Найкраща хореографічна вистава – "Правда під маскою" (Львівський театр імені Соломії Крушельницької).

Найкраща музична вистава в жанрі опери, оперети, мюзиклу – "Скрипаль на даху" (Національний театр оперети, режисер Богдан Струтинський).

Найкраща вистава камерної сцени – "Фрекен Юлія" (Київський театр "Золоті Ворота", режисер Іван Уривський).

Найкраща пошуково-експериментальна вистава – "Світ у горіховій шкаралупі" (столичний Театр на Печерську, режисер Дмитро Захоженко).

Найкраща вистава для дітей – "Король Дроздобород" (Київський муніципальний театр опери і балету для дітей та юнацтва).

Найкраща українська драматична вистава – та найкраща режисерська робота – "Погані дороги" (режисерка Тамара Трунова), Театр драми і комедії на Лівому березі Дніпра.

В мистецьких колах фестиваль-премію "ГРА" вже другий рік поспіль називають "Українським театральним "Оскаром", підкреслюючи престиж цього заходу та самої премії.

На думку одного з експертів "ГРИ", театрального оглядача DT.UA Олега Вергеліса: "Фестиваль-премія "ГРА" безпосередньо виконує те завдання, про яке сьогодні говорять політики у вищих ешелонах влади. Тобто це завдання та надважлива місія – об'єднання України засобами культури, мистецького діалогу. Адже на мапі "ГРИ" – провідні театри з різних регіонів України: захід, схід, центр. З кожним роком до "ГРИ" долучається все більше театральних колективів, які висувають свій творчий доробок на суровий, але чесний суд експертного кола. Сам цей процес і створює напружену творчу та соціокультурну інтерактивність, в полі зору наразі не тільки цікаві роботи столичних театрів, а й оригінальні художні пошуки в Одесі, Львові, Івано-Франківську, Чернігові, інших містах. Маю надію, що за гарних обставин до премії "ГРА" долучаться й інші театральні колективи, які, можливо спочатку не ризикували вступати в конкурентну боротьбу зі своїми маститими зірковими колегами. Отже, "ГРА" навіть без політичних гасел об'єднує Україну, акумулює та виявляє потужний творчий потенціал, як би пафосно це не звучало".