UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Москві прибрали з продажу книгу "Маус" про Голокост – NYT

На обкладинці книги була зображена карикатура на свастику, і в книгарнях вирішили, що це підпадає під "пропаганду нацизму".

У більшості книгарень 3 з продажу була вилучена книга коміксів про Голокост під назвою "Маус", яка була удостоєна Пулітцерівської премії. Однак в російських крамницях вирішили, що її продаж незаконний через карикатурне зображення свастики на обкладинці.

Про це сьогодні пише New York Times. Влада Москви постановила прибрати усі символи нацизму в місті до 9 травня, коли в місті будуть святкувати 70-ту річницю перемоги СРСР над нацистським Третім рейхом.

"Щоб догодити цензурі, власники книгарень знайшли не підходящу жертву: "Маус" - графічну новелу про єврейську сім'ю в часи Голокосту, автора якої нагородили Пулітцерівською премією. Москвичі цього тижня помітили, що книга зі свастикою на обкладинці зникла з полиць найбільших книжкових крамниць міста", - йдеться в статті.

Видання пише, що в книзі коміксів про Голокост художник Арт Шпігельман зобразив євреїв мишами, а нацистів – котами. Використовуючи такі образи він описав всі страхіття нацизму і концтаборів.

Але продавці книг в Росії, схоже, вирішили, що краще сховати цю книгу подалі, щоб потім не шкодувати.

"Вони злякалися, що хтось побачить свастику на обкладинці. Але в цьому випадку це була карикатура, яка не підпадає під закон про заборону фашистських символів", - пояснила головний редактор видавництва "Corpus" Варвара Горностаєва.

В цей же час влада Москви пообіцяла провести перевірки, щоб до Дня перемоги не було жодних свастик чи інших заборонених символів, які "ображають почуття вірян і почуття національної гордості" росіян.

В книгарні "Республіка" підтвердили, що прибрали з полиць книгу про Голокост саме через оголошені перевірки.

"Інспектори будуть шукати книги з нацистською символікою. Зображення свастики на книзі "Маус" змусило компанію проконсультуватися з юристами щодо законності продажу цієї книги в нашій мережі", - пояснила представник книгарень "Республіка" Анастасія Максименко. При цьому вона не уточнила, коли її компанія очікує на рішення.

"Прислужливий дурень небезпечніший за ворога. Якщо хтось дійсно наказав книгарням заборонити продавати цю книгу, то він очевидний ідіот. Або ж він ворог режиму, тому що намагається підставити владу і виставити правителів дурнями", - прокоментував власник книгарні "Фаланстер" Борис Купріянов.

В цей же час, представники влади Росії теж робили суперечливі заяви, які можна розцінити як виправдання злочинів, скоєних у часи Другої світової війни. Зокрема, президент Росії Володимир Путін торік виправдав пакт СРСР з Адольфом Гітлером.

"Серйозні дослідження повинні показати, що в той час були такі методи зовнішньої політики...Люди кажуть: "Ах, це погано". Але що в цьому поганого, якщо Радянський Союз не хотів воювати, що в цьому поганого?", - заявив Путін, коментуючи позицію СРСР у змові з Гітлером.