UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Голлівуді почалася криза ідей

Сім із десяти найбільш касових голлівудських фільмів 2011 року були сіквелами, один - перезапуском старої франшизи, а інші два - екранізаціями коміксів. Про це свідчить статистика.

Найприбутковішим проектом року на американському ринку стала заключна частина «Гаррі Поттера», яка здобула у США та Канаді 381 млн доларів. На другому місці опинилися «Трансформери: Темна сторона Місяця» з 352 мільйонами доларів, на третьому - «Сутінки. Сага. Світанок. Частина 1» з 271 мільйоном доларів, четверту позицію зайняв «Похмілля у Вегасі 2: З Вегаса у Бангкок» з 254 мільйонами доларів, п'яту - «Пірати Карибського моря: На дивних берегах» з 241 мільйоном доларів.

Друга п'ятірка касових лідерів складається з двох франшиз - п'ятого «Форсажу» (209 мільйонів доларів) і других «Тачок» (191 мільйон доларів), - двох блокбастерів за коміксами - «Тора» (181 мільйон доларів) і «Першого месника» (176,6 мільйона доларів), - і «Повстання планети мавп» (176,7 мільйона доларів), яке повернуло до життя франшизу, популярну у 1970-х роках.

Перший оригінальний, не заснований на жодному літературному бестселері сюжет зустрічається у списку блокбастерів на 15-му місці - це «Дівич-вечір у Вегасі» Пола Фейга.

Окрім того, істотні доходи почали приносити перевипуск класичних фільмів у 3D: тривимірний «Король Лев» приніс студії Disney 94,2 мільйона доларів, а в наступному році з'являться оновлені «Красуня і чудовисько», «Зоряні війни» і «Титанік» (Titanic).

Криза ідей позначається і на здобутку: з минулого року сумарний обсяг північноамериканського ринку скоротився на 4%, склавши 10,15 мільярда доларів, а за кількістю проданих квитків 2011 рік опинився на рівні 1995-го: тоді їх було 1,26 мільярда, тепер - 1,27 мільярда.

Єдиним джерелом оптимізму для Голлівуду стали показники іноземних ринків: та ж заключна частина «Поттеріани» виручила в цілому 1,3 мільярда доларів, треті «Трансформери» - 1,1 мільярда доларів, четверті «Пірати» - 1,04 мільярда доларів. Таким чином, американська каса, яка раніше становила левову частку прокатного доходу, тепер дає лише третину, а може й чверть від загальних зборів.