У Києві, у Bel Etage Music Hall, відбулася церемонія оголошення шорт-листа Фестивалю-Премії "ГРА", який підбиває підсумки театрального сезону 2017 року. Премія позиціонується як український театральний "Оскар". Це вже другий етап премії - після перегляду Експертною Радою вистав з лонг-листа (до нього увійшли 27 претендентів) і сформувався шорт-лист з 12 вистав українських театрів. До речі, ще на першому етапі до "ГРИ" долучилися майже 80 українських театрів, які повірили в цю ідею.
"ГРА/GRA" не має аналогів серед вітчизняних культурно-мистецьких заходів. Головна мета Премії – об'єднати всі театри країни і презентувати їх найкращі здобутки Україні та міжнародній спільноті, також популяризувати національне театральне мистецтво в усіх його жанрах, стилях і формах. Кожний театр мав право висунути на здобуття премії лише одну зі своїх прем'єр, які вийшли протягом року, за власним вибором згідно з принципом: "один заявник – одна заявка". Ця премія має стати символом і знаком якості і об'єднати театральну спільноту України.
"Коли почало відроджуватися українське кіно, то з'явилися раніше не знані зірки-актори. І виявилось, що ці актори з регіональних театрів всієї України. Це дуже талановиті митці, яких раніше глядачі не знали. Якщо поїдете в будь-який обласний центр, то побачите повні зали. Тому зараз ми також переживаємо і справжнє театральне відродження. І завдання нової премії – познайомити українського глядача з сучасним українським театром. Україна єдина не тільки тоді, коли ми малюємо прапорці на екранах. А коли глядач у Львові знає, що відбувається в Херсоні, Харкові, Миколаєві чи в Сумах. Я думаю, що зараз ми на тому шляху, коли український театр буде відомим явищем в європейському мистецтві", - заявив на церемонії оголошення шорт-листа голова Комітету з питань культури духовності Микола Княжицький.
А ось голова Національної спілки театральних діячів Богдан Струтинський заявив, що наступного року у "ГРІ" можливі зміни, очікується введення нових номінацій. "Будуть номінації індивідуальні – кращий актор, режисер, балетмейстер. Тому що без них виходить дещо "сухіше". Скажу, що цьогоріч у нас було дещо недостатнє фінансування, тому ми і обмежилися тільки номінаціями кращих вистав", - розповів він.
Номінанти Фестивалю-Премії GRA
"Найкраща вистава для дітей"
- "Коза-Дереза" Дніпровського міського театру ляльок "Театр актора і ляльки";
- "Ангелик, що загубив зірку" Чернігівського обласного театру ляльок імені Олександра Довженка.
"Найкраща експериментально-пошукова вистава"
- "Гамлет" Івано-Франківського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Івана Франка;
- "Під небом синім" Київського національного академічного театру оперети.
"Найкраща хореографічна/балетна/пластична вистава"
"Спокушені спрагою" Криворізького академічного міського театру музично-пластичних мистецтв "Академія руху";
"Найкраща музична вистава у жанрі опери/оперети/мюзиклу"
- "Дідона та Еней" Громадської організації "Open Opera Ukraine";
- "Біла ворона" Миколаївського академічного українського театру драми та музичної комедії.
"Найкраща вистава камерної сцени"
- "Віталік" "Дикого театру";
- "Тату, ти мене любив?" Київського академічного театру "Золоті ворота".
"Найкраща драматична вистава"
- "RH+" Закарпатського обласного угорського драматичного театру (місто Берегове);
- "Уявний хворий" Харківського державного академічного театру ляльок імені Віктора Афанасьєва;
- "Вій. Докудрама" Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка.
Детальніше про шорт-лист Фестивалю-Премії "ГРА" читайте у статті Катерини Константинової у найближчому номері щотижневика "Дзеркало тижня. Україна".