У Національному музеї Тараса Шевченка в Києві 28 лютого відбулася презентація оновленого залу, присвяченого Катерині - героїні відомої поеми і картини Кобзаря. Експозиція "Катерина. Нове прочитання" розповідає історію молодої маргіналізованою жінки, виключеної з громади за порушення гендерно-соціальної ролі, визначеної соціумом.
Автори експозиції нагадують про два полюси материнства в традиційному українському суспільстві: шановна дружина, багатодітна мати, господиня, хрещена, кума, або ж публічно зганьблена, залишена одна з дитиною, позбавлена права участі у житті громади покритка.
Яке ставлення Шевченка до жінки в залежності від (не)виконання нею соціально схвалюваного сценарію дітонародження? На чиєму боці автор – опозоренной матері або традиційного суспільства? Наскільки він об'єктивний і які стереотипи сформував? За цими та іншими питаннями пропонують замислитися автори експозиції.
Детальніше про життя і творчість Тараса Шевченка, його сприйняття суспільством і інтерпретації образу поета читайте в проекті DT.UA "Шевченко без башти".