UA / RU
Підтримати ZN.ua

У "Мистецькому Арсеналі" вперше представлять партитуру музичного проекту Курбаса

Вистава-ревю "Алло на хвилі 477!" була представлена глядачам у січні 1929 року.

З 17 жовтня по 2 грудня в "Мистецькому Арсеналі" розгорнеться проект "Курбас: нові світи", мета якого - дослідження новацій видатного українського режисера в його київський та харківський періоди. Особливою подією в рамках виставки стане те, що вперше буде представлено партитуру джаз-ревю "Алло на хвилі 477!", яка зберігається у музеї Харківського державного академічного українського драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка.

Театрознавці підкреслюють, що саме Курбас був засновником політичного та філософського театру в Україні. А його співпраця з драматургом Миколою Кулішем та художником Вадимом Меллером стала піком творення саме такого театру.

Трагічний фінал Леся Курбаса - відомий: у 1933 році його звільнили від керівництва театром "Березіль" у Харкові, звинуватили в націоналізмі, "хибності" репертуарної політики. Згодом його засудили, вислали на будівництво Біломорсько-Балтійського каналу, а 3 листопада 1937 року геніального українського режисера розстріляли в урочищі Сандармох.

Проект "Курбас: нові світи" - це спроба пильніше вдивитися в трагедію його часу, в творчі світи режисера. Він складається з двох частин: перша присвячена експериментальній творчості Леся Курбаса й Мистецького об'єднання "Березіль" у Києві 1922-1926 роках, а у другій частині йдеться про вистави, створені в Харківському державному театрі "Березіль", де Курбас працював у 1926-1933 роках.

Естрадна вистава-ревю театру "Березіль" "Алло на хвилі 477!" була представлена глядачам на початку січня 1929-го. Вона показує Харків у контексті тогочасних найновіших європейських трендів: це перше джаз-ревю в Україні.

У той час на хвилі 477 м. з'являлися популярні передачі харківського радіо. І це обумовило назву ревю. Естрадна вистава передбачала три дії. Перша мала назву "Галопом по Харкову", де були діалоги харківських студентів Ляща і Свинки, а також інші сцени. Дія друга переносила в "Америку", а господарем третьої дії був Остап Вишня.

Театрознавці відзначають, що така естрадна вистава об'єднувала сценки, мініатюри на злободенні теми, а також циркові номери, пантоміму, танці. Композитор - Юлій Мейтус, автор багатьох віршів - Майк Йогансен. Режисери - Борис Балабан, Леонтій Дубовик, Володимир Скляренко. А, власне, керівником такого проекту і був Лесь Курбас. Колоритні ролі харківських студентів Ляща та Свинки виконували неперевершені Йосип Гірняк та Мар'ян Крушельницький.

Виставка в "Арсеналі" дасть змогу хоча би частково відчути атмосферу "ревю" в доволі жорстоку епоху кінця 20-х років ХХ століття.

Детальніше про подію читайте у статті Дмитра Левицького у найближчому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".