У лютому в Україні запустили театральну стрімінгову платформу DRAMOX, яка дозволяє переглянути відеоверсії вистав провідних українських та світових театрів. Представники онлайн-кінотеатру обіцяють, що український репертуар буде постійно розширюватися – кожні два тижні додаватимуться нові вистави театрів з усієї країни.
Вже зараз доступні до перегляду десятки вистав у постановці 18-ти театрів, серед яких Львівська Національна опера, Театр ім. Лесі Українки, Театр 360 градусів, Театр на лівому березі, Одеський драматичний театр ім. Василька, театри «ДАХ», «Золоті ворота», «Прекрасні квіти», «Актор» та інші. А також вистави 15-ти світових театрів з субтитрами українською мовою.
«Ідея створення онлайн-бібліотеки українських театральних вистав сьогодні, як ніколи, актуальна і потрібна, враховуючи теперішні непередбачувані періоди карантину та самоізоляції, викликані пандемією, - коментує ZN.UA запуск нового проєкту театральний критик Олег Вергеліс. - Тижні вимушеного простою театрів і тижні відторгнення глядачів від театральних залів ще у перші хвилі пандемії якраз і стимулювали українські театри виходити в онлайн, доносячи через інтернет свої сценічні досягнення попередніх років і підтримуючи комунікативні зв'язки зі своєю аудиторією.
Тоді ж, у період перших хвиль пандемії, режисер Віталій Малахов, світла йому пам'ять, благословив у просторі Театру на Подолі новий український інноваційний онлайн-проєкт "Театр, 360 градусів", який ініціювали Даша Малахова і Наталія Чижова. Перший продукт цієї колабораціі - талановита вистава Івана Уривського "Камінний Господар" за п'єсою Лесі Українки з В'ячеславом Довженком та Дашею Малаховою у головних ролях. Оригінальну і технологічно насичено онлайн-версію цієї успішної постановки згодом переглянули і тисячі українських театральних глядачів, і учасники деяких міжнародних театральних фестивалів, де онлайн-прем'єра "Камінного Господаря" була презентована у статусі спеціальної події на театральних форумах.
Гадаю, з часом колекція онлайн-прем'єр від "Театру, 360 градусів" доповниться виставою Київського Національного театру імені Івана Франка "Верба" за мотивами п'єси Лесі Українки "Лісова пісня" (режисер Сергій Маслобойщиков). А потім, можливо, з часом виникне бажання екранізувати для онлайн-платформи і гучну виставу Івано-Франківського Національного театру імені Івана Франка "Ромео і Джульєтта" (режисер Ростислав Держипільський), художня специфіка якої передбачає саме кінематографічний принцип "монтажу атракціонів", адже події вистави режисер переносить і на територію заводу, і на вулиці Івано-Франківська, і в театральний підвал...
На мій погляд, надважлива місія новоствореного українського "театрального Нетфліксу" - ще й просвітницька. На базі цієї платформи могла би бути створена спеціальна онлайн-бібліотека класичних українських вистав, які допомогли б студентам та учням відкривати для себе історію українського театру 20 століття. Це, наприклад, могли би бути легендарні українські постановки Гната Юри, Ярослава Геляса, Сергія Данченка, Олексія Ріпка, Михайла Резніковича, Романа Віктюка, Андрія Жолдака, Віталія Малахова, Едуарда Митницького, Дмитра Богомазова...».
Проєкт «Театр 360 градусів» став одним з перших партнерів DRAMOX.
Підписка на сервіс коштує 299 гривень на місяць або 2990 гривень на рік. Представники кінотеатру обіцяють, що 50% абонплати будуть направлятися театрам, творцям та акторам. Крім того можна підтримати конкретний театр безпосередньо за допомогою внесків.