UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Це справді пахне оголошенням війни всьому світу»: реакція відомих росіян на визнання незалежності «Л/ДНР»

Проти рішення Путіна виступили, у тому числі, Андрій Макаревич, Лія Ахеджакова, Юрій Дудь.

21 лютого президент Росії Владімір Путін визнав «суверенітет» терористичних воєнізованих угруповань «ЛНР» та «ДНР». Цьому передувала майже годинна «лекція з історії», де простежувалася його ненависть до самого існування України.

22 лютого слідом за Держдумою Рада Федерації РФ ратифікувала «договір» Росії з «ДНР» і «ЛНР» - територіями Донецької та Луганської областей, які окупували контрольовані Кремлем однойменні збройні угруповання. Увечері Радфед дозволила Путіну використати російську армію за кордоном.

На промову президента РФ, а також дії, які послідували за нею, вже відреагували відомі росіяни.

Читайте також: Євросоюз закликає Росію відмовитися від визнання «Л-ДНР» та повернутися за стіл переговорів – заява

Лія Ахеджакова, актриса, народна артистка Росії

«Ось цей новий "підручник історії", який ми почули, - це додаток до цих пушиліних, моторол та всього цього жаху.

Я думаю, що трапилося щось непоправне, це справді пахне оголошенням війни усьому світові. Це щось неймовірне, неймовірне через неспроможність та підлість. Мені здається, що наслідки будуть дуже тяжкі. Коли на чолі благоденства країни стоїть не економіка, а силовики різних мастей - це страшно», - наводить слова актриси ВВС.

Людмила Улицька, письменниця

«Я в повному замішанні. Я просто вважаю, що це небезпечна поведінка, яка є небезпечною для миру на європейській території. Наслідки непередбачувані».

Андрій Макаревич, музикант, лідер гурту «Машина времени»

«Ну, що, почалося? Мої вітання. У наших людях генетично сидить підсвідома впевненість, що найголовніший – наймудріший. "Ось цар прийде - цар розсудить." Історія, щоправда, каже, що так буває далеко не завжди, та хто ж її пам'ятає…», - написав Макаревич у Facebook.

Пізніше він опублікував ще однин пост: «І ось ще питання: ті жителі України, яких зараз почнуть вбивати – це вони винні в тому, що НАТО як би "посунулося до наших кордонів?" Ось точно вони?».

«Усі нормальні люди в Росії тією чи іншою мірою відчувають колективну відповідальність за те, що відбувається в країні, інша справа — що ми можемо зробити у зв'язку з цим. Зробити щось, що змінить картину, як на мене, важко. У мене таке відчуття, що президент взагалі нікого не чує, ми для нього не існуємо», - заявив Макаревич у розмові з журналістами телеканалу «Дождь».

Юрій Дудь, журналіст

«Імператор, який захопився історією. Свита з ампутованою думкою та волею. Пропагандистський ескорт, що так складно і так солодко схвалює війну з теплих столичних квартир. Та й рішення, які вся ця тусовка приймає. Рішення – не те щоб конвертувати природні ресурси на благополуччя Воронежа, Камчатки, Нікеля і Заполярного, а щоб багатіти самим і довше в управлінні цих ресурсів залишатися. Все, що написано вище, дуже банально; це очевидно всім, у кого 2Х2=4. Тому я пишу це рівно з одним мотивом: коли мої діти підростуть, доберуться до цього клаптика історії, охреніють і запитають: «Тату, ну а ти тоді чого?» - У мене буде письмовий доказ: цю владу я не вибирав, її імперський чад я не підтримував», - написав Дудь у пості на своїй сторінці в Instagram.

Висловлювання проти війни

Андрій Орлов, "Орлуша", поет

Російський поет опублікував вірш, присвячений святу "День захисника Вітчизни", яке у Росії відзначають 23 лютого. У ньому немає прямої відповіді на указ Путіна, але вірш пронизаний антивоєнними настроями.

Не дарите военным одеколон
Двадцать третьего февраля
Потому, что скоро смешается он
С ароматом «сыра земля».
Не дарите солдатам бритвы Gillette.
Безопасных не нужно бритв
Тем, на ком будет с дыркой бронежилет,
Ведь не бреются, кто убит.
Не дарите фляжек с гвардейским значком.
Не успеет выпить за вас
Тот, кто будет небо пустым зрачком
Озирать в предрассветный час.
Получив смс-ку «скоро вернусь»,
Посмотрите в стёкла окон:
Журавли летят, курлыкая грусть,
А один из них – это он…
Не дарите солдатиков детям солдат
В день защитника той страны,
Что отцов отправила в никуда
По дорогам ненужной войны.
Провожая в ночь его эшелон,
Жизнь на «до» и «после» деля,
Не дарите военным одеколон
Двадцать третьего февраля.

Noize MC, музыкант

Музикант опублікував концертне відео на пісню "Столетняя война". Незважаючи на те, що композиція відсилає до конкретного історичного періоду, її, а також текст, опублікований на Facebook Noize MC, можна вважати справжнім антивоєнним маніфестом.

"Столітня війна, всупереч своїй назві, йшла не 100, а 116 років. Це дуже символічний курйоз - будь-який міжнародний озброєний конфлікт завжди нерозривно пов'язаний з жахливим спотворенням фактів: применшенням або перебільшенням втрат залежно від потреб моменту, замовчуванням військових злочинів відповідальності У атаки на іншу країну завжди є привід, що озвучується, і він ніколи не збігається з істинною причиною, тобто в самій основі цієї дії завжди лежить брехня, спекуляція і підміна понять: приймаючи рішення про напад, міністерство оборони завжди починає війну за мир, і те, що живих трупів не буває, не повинно нікого бентежити, тому що чорне — це біле. Не вдаючись до оруеллівського двоєдумства, переконати населення в доцільності такого жахливого кроку просто неможливо, адже неприваблива правда не має властивостей міфу, що надихає, — а потрібен саме він , яскравий маніпулятивний наратив, де якщо якась логіка і є, то лише драматургічна. У тексті «Столетней войны» одним із ключових образів є «орлеанка, що не згоряє» — палаюча Жанна д’Арк, що стала вічним вогнем, який «розсіює морок» — це якраз алегорія подібного міфу. Ми тут з моїм другом, відомим театральним режисером Юрою Квятковським обговорювали, що повинен робити художник в умовах, коли він ніяк не може вплинути на хід соціально-політичної катастрофи, що розгортається, і дійшли висновку, що нам усім, вошивій творчій інтелігенції, лупі на погонах діамантового генералісимуса, залишається тільки чесно фіксувати те, що відбувається. Цим і займаємось. МИР", - йдеться у повідомленні.