UA / RU
Підтримати ZN.ua

Свято Миколая на порозі: як передати дітям радість та надію. Поради психолога батькам

Автор: Ірина Королець

Скоро 6 грудня, а отже, незабаром до вас в оселю може завітати Святий Миколай — один із найшанованіших християнських святих, відомий своєю благодійністю, співчуттям і допомогою нужденним.

Для чемних дітей він готує подарунки, які можна знайти ранком під подушкою. Для тих, хто цілий рік багато бешкетував та думав тільки про себе, заготована різка. Деякі з українських батьків до цього ставляться досить серйозно, і зранку дійсно можна почути сльози «неслухняних» дітей замість щасливого крику радості.

Читайте також: Свято для дітей: де працюватимуть резиденції Святого Миколая

Думаю, що кожен дорослий сам може вирішувати, як ставитися до цього дня і як підготувати до нього дитину. Проте особисто я впевнена, що існують більш дієві способи виховання в дитині співчуття до ближнього та розвитку самодисципліни, ніж очікування з острахом приходу святого Миколая.

Та сьогодні я б хотіла поговорити більше про те, як передати радість та віру у світло дітям, чиї батьки втомились, зневірились чи знаходяться не поруч. Як розповісти дітям про чудо, якщо сам зневірився в ньому? Як зустріти цей день, якщо бюджет більш ніж скромний, ти зустрічаєш його в чужій оселі та, можливо, в сім’ї є скорбота за рідними.

Мені хотілося б нагадати дорослим про те, що вони — дорослі;). А отже, зможуть не тільки впоратися з власними емоціями, а й витримати будь-які дитячі. Було б добре, з одного боку, бачити та враховувати власний стан здоров’я, а з іншого  не забирати дитинства в тих, хто і так дорослішає через війну дочасно. Я вважаю, що нашою відповідальністю є навчити дітей справлятися з різними труднощами, плекати наші цінності та традицій, а також допомогти їм сформуватися цілісними особистостями незалежно від змінених обставин сьогодення.

Радість може йти поруч із сумом, болем та стражданнями.

Ми можемо зустріти цей день не там, де планували, і не з тими. Можливо, в декого зараз і подушки не має. Але цей день настане. Ранок буде. І ми зустрінимо його. Хіба це не нагадування нам про те, що після темряви завжди світає? Ми можемо згадати наші сльози, а ще тих, хто їх витирав. Ми можемо пам’ятати про тих, кого немає з нами, а також тих, хто нас міцно обіймав у цей час. Ми можемо пригадувати минулі яскраві подарунки у власному ліжку, а також радіти, що маємо де притулити голову і сьогодні.

Можливо, навколо так багато незнайомих людей, та хіба чужі вони?

Ми можемо згадати всі наші невдачі та втрати, а також нашу стійкість та силу, наші жарти крізь сльози та маленький крок вперед.

Про все це ви можете нагадати собі та власним дітям.

Читайте також: День Миколая: коли святкують в цьому році

Нагадайте їм про те, що колись здавалося недосяжним, важким та викликало тільки обурення. Наприклад, випадки, коли вони змогли вибачитись, зробити добро, поступитись та поділитись чимось своїм. Згадайте дні, коли ви розділили із кимось свою вечерю, збирали кошти на ЗСУ та робили домашні шкільні завдання при свічках попри втому. Пригадайте тих, кого вони змогли пробачити, кому наважилися сказати своє тверде «ні» та, звісно, їхні особисті досягнення: хтось вже чистить зубки без нагадування, застеляє ліжко, приніс 12 балів та має медаль, покращив техніку читання, менше задирає інших дітей та годує свого хом’яка.

День святого Миколая — день, коли можна похвалити себе та попросити для себе подарунок.

Маленькі діти можуть намалювати, старші написати. Листи можна відправити в конверті в резиденцію святого Миколая за адресою: 78633 с. Пістинь, Косівський район Івано-Франківська область.

Можна і по-сучасному, прямо на його електронну адресу: st.nicholas.estate@gmail.com.

«Укрпошта» також знає місця, якими відбудеться турне святого Миколая, та підготувала спеціальні святкові набори.

Звісно, листи можна відправити і в старий спосіб, поклавши їх на підвіконня. Помічники святого Миколая обов’язково заберуть їх (часом можуть залишити свій борошняний слід чи візерунок на вікні, який часом нагадує висохлий прозорий слід від клею ПВА, притрушеного блискітками). А якщо вони дуже поспішатимуть, то можуть необачно зачепитися за щось та залишити клаптик свого одягу.

[pics_lr left="https://zn.ua/img/forall/u/495/25/4e691384f35b5bfa0c286a7314b812e4.jpg" ltitle="" right="https://zn.ua/img/forall/u/495/25/de8ad027778ce94212da27a1f913a703.jpg" rtitle="undefined"]

Щоб написати листа, дитина може використовувати шаблон, як от той, який розробила @annalytvynenko за допомогою програми Canva, чи будь-який інший. Проте, це не обов’язково. Гарно було б, щоб дитина написала своє ім’я та те, чим вона пишається. Подарунок може бути не тільки матеріальний чи для себе. В листі можна згадати близьких і попросити те, про що дуже мріється. Можливо, комусь захочеться в ньому вибачитися чи в чомусь зізнатися. А може й ви вирішите від себе написати листа?

[pics_lr left="https://zn.ua/img/forall/u/495/25/49ec24f53a83f72d1eebbf7244a25143.jpg" ltitle="" right="https://zn.ua/img/forall/u/495/25/f9d5190e72c1a334fcc112225fc17098.jpg" rtitle="undefined"]

Будь ласка, не перевіряйте дитячі листи на орфографію!

Зранку 6 грудня, якщо все ж таки вирішите покликати до себе святого Миколая, розбудить дитину трошки раніше, ніж зазвичай. Адже їй може знадобитися певний час на поїдання цукерок та роздивляння подарунка.

Якщо ж ви очікуєте, що Миколай власною персоною завітає до дитини і це буде її перший досвід знайомства з ним, розкажіть про нього трохи більше: про його риси характеру та чого очікувати від зустрічі з ним. Можливо, покажіть його фотографії. Все ж таки ми вчимо, що не варто розмовляти із незнайомою людиною.

Ну і ще, якщо ваш малюк має вже сумніви у справжності святого Миколая, то скажіть, що це нормально, що всі хочуть ним бути, і тому дехто вдягає костюм цього персонажа. Адже дитина також носила костюм рятівника — пожежника чи вдягалась, як популярна телевізійна зірка. І так, можливо, у старого святого Миколая вже немає власної бороди, але неввічливо було б казати про це йому в обличчя, еге ж? У справжнього святого Миколая точно добрі очі та зручні черевики, адже йому треба відвідати так багато різних місць.

Шановні дорослі, такі хоробрі, витривалі та невтомні. Відкладіть, будь ласка, свій великий життєвий багаж хоч на кілька годин та згадайте себе в тому віці, коли ви хотіли щонайшвидше зустріти новий день в очікуванні радості. Часом нам варто добряче подмухати на вуглинку, щоб вона знову розгорілась.

І зазирніть під свою подушку. А раптом там є щось і для вас?