Голови як Афродіти, богині кохання, так і Діоніса, бога вина, є важливими знахідками, оскільки вони підтверджують, що політеїстична культура стародавньої Греції існувала протягом тривалого часу, не втрачаючи свого значення в римську епоху. Про важливість відкриття каже координатор розкопок Гохан Коскун, передає Greek Reporter. Згажаний археолог з Університету Думлупінар, уточнив, що голови були знайдені під час нещодавніх розкопок у руслі струмка в стародавньому місті Айзаной.
Знахідки свідчать про те, що в регіоні могла бути скульптурна майстерня. Айзаной, що має п’ятитисячолітню історію, розташований за 50 кілометрів від центру міста Кютах’я, що в 2012 році внесли до Попереднього списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Як часто можна побачити на статуях, розкопаних у Туреччині, голова статуї відсутня. Коскун, який працює в Університеті Думлупінар у центральній Туреччині, сказав: «На жаль, [голова] не збереглася до наших днів, але в її нинішньому вигляді ми бачимо, що ця статуя приблизно з людину».
Грецькі боги в стародавньому місті Айзаной
Айзаной був важливим політичним і економічним центром у римські часи; Збережені залишки того періоду включають добре збережений храм Зевса, незвичайний комбінований комплекс театру та стадіону та мацеллум, на якому написано ціновий едикт Діоклетіана. У період пізньої античності місто занепало.
Поселення на цій території відоме з доби бронзи. Під час елліністичного періоду місто переходило з рук в руки між Пергамським королівством і Королівством Віфінія, перш ніж воно було заповідано Риму першим у 133 р. до н.. Продовжував карбувати власні монети. Його монументальні споруди датуються ранньою імперією до III століття.
Храм Зевса, розташований на пагорбі, був головною святинею міста. Керамічні знахідки свідчать про місцеве поселення з першої половини III тис. до н.
Театр і стадіон Айзаноі побудовані поруч один з одним, і цей комбінований комплекс вважається унікальним у стародавньому світі.
Ідентифіковано два комплекти терм. Перший, між театром-стадіоном і храмом, відноситься до другої половини другого століття і включає палестру і мармурове оздоблення. Другий, на північному сході міста, був побудований століттям пізніше; на підлогових мозаїках зображені сатир і менада. Перебудований через кілька століть, він служив резиденцією єпископа.
Стародавні греки вірили, що бог Діоніс на знак захоплення обдарував запашними яблуками богиню Афродіту, тому щороку підносили богам найкрасивіші яблука з проханням, щоби ці фрукти довго зберігалися. Раніше в статті "Ех, яблучко" ми автор ZN.UA Віктор Хохлачов зазначив, що Єва ніяк не могла пригостити Адама в раю смачними яблуками і аргументував чому.