UA / RU
Підтримати ZN.ua

Шевченківську премію вперше не вручили в день народження Шевченка: в чому причина

У комітеті пов’язали це з викликами часу.

Щороку 9 березня, у день народження Тараса Шевченка, в Україні відбувається вручення однієї з найавторитетніших премій – Шевченківської. Втім, цього року воно не відбулося. Наступного дня, 10 березня, Комітет з присудження премії опублікував офіційний коментар Юрія Макарова, голови Комітету, в якому було пояснено це рішення.

Макаров заявив, що згідно з положенням, в змаганні мають право брати участь твори, оприлюднені не пізніше, ніж за півроку до подання. Тобто, цьогоріч у конкурсі представлені роботи, створені до початку повномасштабної війни.

Читайте також: Шевченківська премія отримала дві нагороди Red Dot Award

«Виходить, головна премія країни не повною мірою виконує своє основне призначення: фіксувати тенденції розвитку національної культури, служити орієнтиром мистецькій спільноті щодо актуальних напрямків креативного пошуку.

Тимчасом упродовж минулого року на хвилі солідарності та ентузіазму цілого суспільство було створено величезну кількість творів (публікацій, фільмів, вистав, виставок, концертних програм та інших мистецьких акцій), які залишилися поза фокусом нагороди», - йдеться у коментарі.

Макаров заявив, що звернувся до президента з проханням доповнити існуючі номінації новою, «За внесок у перемогу», яка буде встановлена на час воєнного стану в країні. Крім того, комітет оголосив прийом заявок на участь у додатковому конкурсі.

Переможців додаткового та основного конкурсу назвуть 22 травня.

9 березня Володимир Зеленський, який мав підписати указ про присудження премії, провів зустріч з діячами культури та мистецтв. Він подякував усім «хто в окопах віддає своє життя цьому, а також всім тим, хто за кордоном допомагав дипломатії та журналістиці створювати хвилю підтримки».

Нагадаємо, номінантів на здобуття Шевченківської премії оприлюднили у лютому цього року, за кілька днів до роковин початку повномасштабного вторгнення. Серед номінантів цього року, зокрема Марина Горбач з фільмом «Клондайк» та Ірина Цілик зі стрічкою «Земля блакитна, ніби апельсин», Любко Дереш з романом «Там, де вітер», Марія Бурмака за проект «Улюблені класики» та інші