Новий російський мультфільм на історичну тематику під назвою "Фортеця. Щитом і мечем" викликав суперечки і скандал в 3. Адже мешканці країни засумнівалися, чи вболівати їм за "добрих і справедливих" росіян у ньому, адже їхня середньовічна країна в мультиплікаційному фільмі показана в негативному світлі.
Про це повідомляє Gazeta Wyborcza, додаючи, що "Фортеця. Щитом і мечем" присвячена облозі Смоленська військами Речі Посполитої під час війни з Московією в 1609 році. Автори мультику вважають, що він підходить для дітей від семи років.
"1609 рік, триває війна. Польсько-литовські війська оточили Смоленськ, але російський гарнізон на чолі з воєводою Міхайлом Шейнем готові захищатися до кінця. Смоленськ – головна фортеця на шляху до Москви і її не можна віддати без бою. Про це знають навіть діти", - говорить реклама мультику, в якому російські діти і виступили головними борцями проти "страшних поляків".
Мультфільм "Фортеця. Щитом і мечем" намалював російський мультиплікатор Олександр Боярський. Його попередні роботи "Ілля Муромець і Соловей-Розбійник", "Добриня Нікітич і Змій Горинич" здобули велику популярність. Свій новий мультик він присвятив "Дню народної єдності", який в Росії святкують 4 листопада, пригадуючи визволення Москви з окупації військ Речі Посполитої у 1612 році.
"Існує політичне замовлення на ілюстрування протистояння Росії проти Заходу, яке нібито триває споконвіків", - пояснив білоруський історик Ігор Мельников.
За його словами, російська ідеологічна пропаганда впливає також і на білоруське суспільство, яке погано знає свою історію і приймає російські ідеологічні міфи.
Але прем'єра "Фортеця. Щитом і мечем" викликала суперечки і обурення в Білорусі. Про мультфільм написали всі великі видання країни. Журналісти звертають уваги на те, що Білорусь в ті давні часи називалася Великим князівством Литовським і теж входила до Речі Посполитої, яка в мультику зображена в негативному світлі. В Росії миттю відреагували на це зауваження, звинувативши білоруську пресу у "русофобії".
"Преса намагається переконати, що мультфільм має антибілоруський характер", - обурюється російський дистриб'ютор мультфільму компанія Regnum, додаючи, що білоруські журналісти займаються "ревізіонізмом історії і розпалюють русофобію".
"Проблема в тому, що білоруси не мають якогось власного ставлення до історії Великого князівства Литовського. А воно було білоруською державою. В цей же час, часто цей факт сприймається так, ніби щось насаджене силою зовні. І така ситуація виникла через російський вплив", - пояснив Мельников.
Нагадаємо, що нещодавно у Чехії поставили п'єсу про Путіна на мотив шекспірівського "Макбета". Головного героя п'єси звали Володимир Макбетін, який відрізнявся особливою жорстокістю і жагою влади. Режисер постановки додав до сценографії фотографії кривавих подій в Чечні і на Сході України, ілюструючи таким чином теми надмірного насильства і маніпуляції.