UA / RU
Підтримати ZN.ua

Польща вимагає від Росії повернути картини, вивезені у Другу світову війну

Нині ці полотна перебувають у колекції московського Пушкінського музею.

Міністерство культури Польщі направило російській владі заяву про реституцію картин, вивезених Червоною армією під час Другої світової війни. Як повідомляється на сайті польського відомства, у країні запустили проєкт «Пусті рами», який покликаний нагадати про твори мистецтва, які були вивезені як нацистами, так і радянськими військовими.

Влада Польщі зазначає, що нацисти здійснювали «планомірне та систематичне пограбування польських державних, приватних та церковних колекцій». Водночас після того, як на територію країни увійшла Червона армія, почали працювати так звані трофейні бригади. Точно оцінити масштаби пограбування, здійсненого радянськими солдатами, не можна. Але, використовуючи доступні методи, польська сторона вже надіслала Росії 20 заяв про реституцію творів мистецтва.

Читайте також: Ймовірну картину Пікассо знайшли під час наркорейду поблизу Багдаду

За останні роки Міністерство культури Польщі змогло ідентифікувати ще сім картин, які були вивезені з країни до Росії. За даними відомства, вони перебувають у колекції Музею образотворчих мистецтв імені Пушкіна у Москві.

Серед полотен – «Поклоніння немовляті» Лоренцо ді Креді, «Двоє скорботних святих» Аретино Спінелло, «Христос і грішниця» Луки Джордано, «Портрет художника» Валантена де Булоня, «Італійський краєвид зі стаффажем» Андреа Локателлі, «Мадонна з немовлям та Іваном Хрестителем» та «Мадонна з немовлям на тлі пейзажу» невідомих авторів.

«Справи про розкрадання культурних цінностей не мають терміну давності — не лише в етико-моральному відношенні, а й у сфері міжнародного права. Польська держава ніколи не припинить пошук та повернення культурних цінностей, розграбованих у результаті Другої світової війни», — заявив міністр культури Польщі Пьотр Глинський.

Як зазначає «Медуза», Міністерство культури Росії стверджує, що не отримувало від польської сторони офіційних запитів щодо цих семи картин. Крім того, у відомстві країни-агресора вважають, що питання з полотнами має вирішуватись в особливому порядку.

"Цей вид цінностей відноситься до особливої категорії, оскільки вони були переміщені на територію СРСР для здійснення компенсаторної реституції за дії нацистської Німеччини та її союзників у ході Великої Вітчизняної війни", - заявили там.