Національний банк України випустив колекційні монети "Пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу".
Монети з срібла і нейзильберу номіналом 10 і 5 гривень відповідно введені в обіг 12 травня.
У середу, 25 травня, в Музеї грошей Нацбанку відбулася презентація в якій, серед інших, взяли участь народні депутати України Мустафа Джемілєв і Рефат Чубаров, а також представники НБУ, Державної служби у справах АР Крим і Севастополя та автори ескізів монет.
На аверсі монети зображено державний герб України, кримськотатарськbq символ тамга, а також силует півострова Крим і колеса потягу, які символізують депортацію 1944 року.
На реверсі монети зображено стилізований портрет кримськотатарської сім'ї за колючим дротом і напис 18/05/1944.
11 травня 1944 року Державний комітет оборони СРСР видав "цілком таємну" постанову "Про кримських татар". Документ приписував кримським татарам "масове зрадництво і масовий колабораціонізм", вони і були названі причинами подальшої депортації.
В операції з депортації, що розпочалася у ніч на 18 травня 1944 року, взяли участь більше 32 тисяч співробітників радянських спецслужб. За три дні за межі півострова (в основному, в середньоазіатські республіки) виселили понад 180 тисяч кримських татар. Більше 30 тисяч з них загинули від голоду і холоду в перший же рік після депортації.
Від депортації постраждали не тільки кримські татари. У червні 1944 року з території півострова примусово виселили греків, болгар і вірмен.
У 1956 році Крим був переданий до складу України. Масове повернення кримських татар з місць депортації на історичну батьківщину почалося в 1987 році.
Про міфи навколо депортації кримських татар та її справжні причини читайте у статті історика Сергія Громенко "Вітчим народів. Навіщо Сталін виселив стародавні етноси Криму" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".