UA / RU
Підтримати ZN.ua

Національний театр імені Івана Франка представить у новому сезоні парад європейських авторів і "Безталанну" 

Відкриття нового сезону відбудеться вже 20 серпня.

18 липня Національний театр імені Івана Франка завершив 101 сезон – виставами «Кайдашева сім’я» та «Крум», а вже 20 серпня стартує новий, 102-й, сезон. Розпочне його «Украдене щастя» за п’єсою Івана Франка.

«Це давня  добра традиція - відкривати сезон виставою за творами патрона нашого театру.  «Украдене щастя» взагалі займає особливе місце в історії франківців, згадуючи легендарні постановки Сергія Данченка та Гната Юри, що стали емблемою театру на багато десятиліть. Тому я і  відчував особливе хвилювання, коли під завісу 100 сезону  презентували нову версію символічної для нашого театру п’єси. 

Ця вистава стала першою прем’єрою, що вийшла в «шокових» умовах карантинних обмежень – на напівзаповнений глядачами зал. А назва п’єси Франка стала  знаком нашого  теперішнього часу, символічною і містичною римою театрального сезону, що добігає кінця. Адже через пандемію кожен так чи інакше зміг відчути на собі цю "крадіжку щастя" живого спілкування – і з театром, зокрема», - розповів ZN.UA головний режисер театру Дмитро Богомазов.

«Тож минулий театральний сезон для франківців був періодом випробувань та гартування у надскладних обставинах. Тому через видання "Дзеркало Тижня" я і хочу щиро подякувати колективу франківців – акторам, адміністративній команді, цехам та усім нашим працівникам – за витримку, віру і відданість театру. І особливо подякувати Михайлу Васильовичу Захаревичу, генеральному директору-художньому керівнику Національного театру імені Івана Франка. Він як талановитий та досвідчений керманич провів наш театральний корабель крізь «карантинні» бурі. Я щиро вражений мудрістю і влучністю його менеджерських рішень, що дозволило театру не зупиняти творчий процес, а також людською чуйністю і щирою турботою про колектив.

У цей надзвичайно складний сезон ми випустили п’ять прем’єр («Трамвай «Бажання» Т. Вільямса, «Сірано де Бержерак» Е. Ростана, «Касандра» Лесі Українки, «Пер Гюнт» Г. Ібсена, «Комедія на руїнах» М. Кропивницького), та почали формувати репертуар вже наступного, 102-театрального сезону. 

У 101-му сезоні наш Національний театр виборов низку престижних мистецьких нагород: Національна премія імені Тараса Шевченка  (вистава "Верба" ), Премія Кабміну імені Лесі Українки за найкращу дитячу виставу ( "Снігова Королева"), Державна театральна премія імені Леся Курбаса ("Украдене щастя"). 

І найголовніший підсумок минулого сезону: попри всі зовнішні негаразди, з нами залишився наш  відданий глядач. Глядацька аудиторія Театру Франка навіть помітно помолодшала. Дуже тішить, що до нас приходить новий молодий глядач, який шукає у виставах відповіді на складні філософські запитання. Отже, велика і щира подяка нашим відданим глядачам - за  театральний патріотизм у теперішні драматичні часи", - підбив підсумки сезону режисер. 

"Впевнений, що і в новому 102-му сезоні нам буде чим їх порадувати і здивувати.

На початок нашого нового, 102-госезону припадає кілька визначних подій -  30-річчя незалежності України, 165-річчя нашого патрона Івана Франка та 80-річчя видатного майстра сцени Богдана Ступки. До цих ювілейних дат у фойє театру відкриються тематичні виставки. Ввечері 24 серпня зіграємо «Коріолан» Шекспіра, а 27  серпня урочистим покладанням квітів до пам'ятника Івану Франку театр вшанує його пам'ять. Того ж вечора відбудеться присвячена пам'яті Богдана Ступки вистава «Пер Гюнт» з Остапом Ступкою у головній ролі.

Перша прем'єра 102-го сезону, яку попередньо плануємо на вересень - вистава-мюзикл "Співай, Лоло, співай!", над якою  зараз працюю  з творчою групою франківців.  Це не калька, а скоріше ремейк моєї постановки, що донедавна йшла у Театрі драми і комедії на Лівому березі Дніпра. До тієї ж самої літературної основи (п’єса Олександра Чепалова написана за романом Генріха Манна «Вчитель Гнус, або кінець одного тирана» та сценарієм культового фільму «Блакитний ангел») було створено нову музику, нові пісні і оновлено візуальне рішення. Музику і пісні до вистави написали актори Олександр Бегма та Михайло Кукуюк, аранжування для оркестру здійснив композитор Олександр Кохановський. Художник вистави – Петро Богомазов, хореограф – Олексій Скляренко.

У франківській версії вистави дуже потужна акторська команда: Богдан Бенюк, Олександр Ярема, Олена Хохлаткіна, Олександр Печериця, Дмитро Чернов. Хоча деякі виконавці залишаться – Оксана Жданова (вона буде грати роль Лоли у парі з Да́р'єю Легейдою), також Михайло Кукуюк, Олександр Бегма та Олександр Кохановський.

Також у 102-му сезоні франківці відкриють для глядачів чимало цікавих європейських авторів – їхні твори з'являться вперше на українській сцені. 

Це, насамперед, Душан Ковачевич, відомий сербський драматург, сценарист, дипломат, творчий соратник Еміра Кустуріци (фільм "Андеграунд"). П'єсу Ковачевіча "Родован ІІІ"  на сцені франківців поставить Юрій Одинокий. 

Ще один європейський автор – пан Тадеуш Доленга-Мостович. Твір цього знаменитого польського автора - "Кар'єра Никодима Дизми" - адаптує для української сцени режисер Дмитро Чирип'юк. 

Українська класика буде представлена у 102-му сезоні "Безталанною" Івана Карпенка-Карого у прочитанні  нашого режисера Івана Уривського.  У 1993 році саме ця п’єса стала моїм професійним дебютом у 29-річному віці. Тому мені особливо цікаво, як «прочитає» її сьогодні молодий режисер, ровесник мене тодішнього. В планах театру на наступний сезон є ще декілька прем’єр, але докладніше про них – згодом.

Також Національний театр імені Івана Франка має запрошення на міжнародні театральні фестивалі. Сподіваюся, ситуація у світі з пандемію не завадить нашим планам. Вже другий рік на нашу виставу «Лимерівна» за п'єсою Панаса Мирного чекають у Будапешті на найпрестижнішому фестивалі МІТЕМ, який був перенесений на вересень цього року. Також маємо їхати до Херсону на "Мельпомену Таврії" з «Трамваєм «Бажання» за п'єсою Теннессі Вільямса. 

Зараз керівництво театру  веде перемовини з молдавськими колегами, і один з великих міжнародних фестивалів Литви теж виявив зацікавленість в участі нашої вистави. Хочеться вірити, що фестивальне театральне життя  почне потроху оживати», - додав Богомазов.