Куратори музею Прадо в Мадриді засумнівалися у тому, що «Спаситель світу», який є найдорожчою картиною у світі, був написаний Леонардо да Вінчі, повідомляє CNN. 2017 року полотно за 450 мільйонів доларів купив міністр культури Саудівської Аравії принц Бадр бен Абдулла.
До своєї виставки «Леонардо та копії Мони Лізи», яка триватиме до 23 січня 2022 року, музей Прадо склав каталог, в якому «Спасителя світу» віднесли не до розділу «картини Леонардо», а до списку «роботи, що приписуються, створені в майстерні або авторизовані та контрольовані Леонардо».
Як наголошує CNN, сумніви в тому, що «Спаситель світу» - робота да Вінчі, висловлювалися і раніше. Але каталог музею Прадо став першою критикою з боку шановного музею з моменту торгів, які провели в аукціонному домі Christie's.
Куратор музею Прадо Ана Гонсалес Мозо в каталозі коментує, що «деякі фахівці вважають, що існував нині втрачений прототип ("Спасителя світу"), тоді як інші думають, що обговорювана версія Кука (так у каталозі названо цю роботу на честь британського колекціонера Френсіса Кука, який придбав її у 1900 році) - це оригінал».
За словами Мозо, ще одна копія «Спасителя світу», яка називається версією Гане, ближча до втраченого оригіналу да Вінчі. Картину виявили у 1939 році, а у 1999 році продали на аукціоні Sotheby's, на даний момент вона знаходиться у приватній колекції.
Вступне есе каталогу Прадо написав Вінсент Делевен, куратор виставки робіт да Вінчі, яка пройшла в Луврі в 2019 році. Він не висловлює власної думки про версію Кука, але зазначає «деталі напрочуд низької якості». Делевен також висловив сподівання, що поміщення версії Кука в постійну експозицію дозволить «вивчити її з більшою об'єктивністю».
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше письменник Волтер Айзексон у біографії Леонардо да Вінчі розкрив незвичайні властивості кришталевої кулі, яку тримає в руках Ісус Христос на портреті "Спаситель світу".