UA / RU
Підтримати ZN.ua

Картини Еґона Шіле вилучили з музеїв США після свідчень артиста кабаре

Історія тягнеться до часів Третього Райху, коли єврейсько-австрійського в'язня концтабору Дахау змусили підписати офіційний документ на користь нацистського режиму.

Верховний суд штату Нью-Йорк пише в своїй постанові про конфіскацію: є підстави вважати, що три малюнки австрійського художника-експресіоніста Еґона Шіле є викраденими та перебувають на зберіганні в трьох американських музеях незаконно. Судячи з усього, в обвинуваченні спираються на показання колишнього власника картин, колекціонера та художника єврейського походження, який став жертвою нацистів, передає Franceinfo Culture. 

Читайте також: Пара євреїв продали картину Пікассо рятуючись від нацистів – їхні спадкоємці намагаються її повернути

Картину «Російський військовополонений» (1916) вартістю 1,25 мільйона доларів, вилучили з Інституту мистецтв Чикаго; "Портрет чоловіка" (1917), вартістю мільйон доларів, вилучили з Музею мистецтв Карнегі в Піттсбурзі, тоді як "Дівчину з чорним волоссям" (1911), вартістю 1,5  долара мільйонів, вилучили з Меморіального художнього музею Аллена в Оберлінському коледжі.

Читайте також: Під картиною «Оголена в капелюсі» знайшли раніше невідомі малюнки Модільяні

Музеї впевнені в своїй правоті

Поки що роботи можуть залишатися на поточному місці перебування, протягом 60 днів.

«Ми впевнені, що Оберлінський коледж законно придбав «Чорноволосу дівчину» Еґона Шіле в 1958 році і що ми законно володіємо картиною», — відповів виш у заяві, додавши, що він співпрацює з розслідуванням.

Робота, на якій зображено російського військовополоненого  «залишається на зберіганні в музеї», – повідомили в Чиказькому музеї. «Ми переконані, що ми законно придбали цю роботу і законно володіємо нею», — додав музей, заявивши, що хоче захистити себе в контексті «цивільного позову у федеральному суді». Музеї Карнегі Піттсбурга запевнили, що хочуть співпрацювати з владою.

Читайте також: Муза Пікассо померла у віці 101 року: історія десятирічного роману

На право власності на роботи претендують спадкоємці Фріца Грюнбаума, єврейсько-австрійського артиста кабаре, великого колекціонера мистецтва та критика нацистського режиму, убитого в концентраційному таборі Дахау в 1941 році. Поточне розслідування стосується десяток розграбованих нацистами творів Еґона Шіле.

Спадкоємці Фріца Грюнбаума протягом багатьох років подають судові позови, щоб повернути твори мистецтва, які належали йому. Вони посилаються на те, що він підписав офіційний документ на користь нацистського режиму в 1938 році, перебуваючи у в'язні в таборі Дахау.

Американське правосуддя винесло проти них рішення в 2005 році, вважаючи, що вони діяли надто пізно, але вони виграли справу щодо двох робіт у 2018 році. Тим часом Конгрес США прийняв закон «Hear» 2016 року, який продовжив крайній термін для вимог щодо повернення творів мистецтва.

Читайте також: Мурашко, Гоголь, Рєпін і не тільки: Film.ua розвінчуватиме міфи про привласнених російською культурою митців

Тема залишається актуальною в інших країнах. У Франції в липні парламент ухвалив рамковий закон про реституцію державними колекціями культурних цінностей, викрадених у євреїв під час нацистського режиму в Німеччині. Згідно з даними, опублікованими на міжнародній конференції в Терезіні в Чеській Республіці в 2009 році, близько 100 000 робіт із 650 000 викрадених на той час - ще не повернули.