UA / RU
Підтримати ZN.ua

Бієнале-2026 під загрозою через участь Росії: ЄС запускає процедуру відкликання грантів

Брюссель дав тридцять днів на пояснення, інакше заморозить фінансування до 2028 року.

Закритий російський павільйон на Венеційській бієнале.

Закритий російський павільйон на Венеційській бієнале.

Європейська комісія пригрозила скоротити фінансування Biennale di Venezia (Венеційської бієнале) через участь Росії у виставці 2026 року. Йдеться про можливу втрату гранту у розмірі 2 мільйонів євро, передає EuroNews.

У листі до президента Бієнале П’єтранджело Буттафуоко Виконавче агентство з питань освіти та культури Європейського союзу повідомило про запуск процедури заморожування або відкликання фінансування. Комісія надала 30 днів для пояснень, після чого може бути втрачений грант, передбачений до 2028 року. Причиною стала участь Росії у 61-й міжнародній виставці, відкриття якої заплановане на 9 травня.

Участь російського павільйону, закритого з 2022 року після вторгнення в Україну, розцінюється як порушення санкцій. Проти цього вже виступили Україна та 22 країни ЄС, які підписали спільний протест. Також група євродепутатів закликала до обмежувальних заходів щодо організаторів участі Росії.

Читайте також: PinchukArtCentre представить проєкт Still Joy на Венеційській бієнале 2026

Водночас євродепутат Анджело Бонеллі висловив критику на адресу Єврокомісії, звинувативши її у подвійних стандартах. Він заявив: “Європейська комісія підвищує голос і погрожує санкціями за присутність Росії, але мовчить і не встановлює жодних умов для участі Ізраїлю, попри геноцид, вчинений у Газі, і понад 70 000 загиблих”.

Нагадаємо, що майже 200 художників, кураторів і працівників культури, залучених до цьогорічної Венеційської бієнале, підписали лист із закликом виключити Ізраїль із заходу. Ініціативу просуває група Art Not Genocide Alliance, яка передала звернення президенту та раді бієнале. Однак на даний момент не повідомлялося про реакцію на лист з боку організаторів.

Мер Венеції Луїджі Бруньяро, своєю чергою, заявив, що російський павільйон на Бієнале-2026 можна закрити лише у разі використання його для пропаганди. Він зауважив, що хоча “Росія є агресором, Венеція не воює з російським народом, а мистецтво залишається відкритим”.

Читайте також: Сталася пожежа на Венеційській бієнале: загорівся павільйон Сербії

Паралельно президент України Володимир Зеленський підписав указ про санкції проти п’яти російських діячів культури, пов’язаних із павільйоном. Санкції передбачають економічні обмеження, заборону на в’їзд та припинення культурних і наукових обмінів.

Серед підсанкційних осіб — Анастасія Карнєєва, Михаіл Швидкой, Валєрія Олєйнік, Ілья Татаков та Артьом Ніколаєв. Частина з них відвідувала пропагандистські заходи в тимчасово окупованому Криму, підтримувала російську агресію та ідею “руского міра”. 

Венеційська бієнале є одним із найвідоміших мистецьких форумів світу, що проводиться раз на два роки у Венеції. Росія брала участь у ньому з 1914 року, але після повномасштабного вторгнення в Україну в 2022-му її присутність призупинили.