UA / RU
Підтримати ZN.ua

Фільм Зелена книга становить небезпеку для чорношкірих американців — WashPost

Фільми, як "Зелена книга" - історії, засновані на расизмі очима добросердих білих людей, вважає письменник Ян Майлз.

Якщо ви подивитеся фільм "Зелена книга", ви можете вийти з кінотеатру, думаючи, що люди, які зняли фільм, переконані, що расизм у США помер в ідеальний сніговий святвечір у квартирі в Бронксі в 1962 році, коли чорношкірий піаніст Дон Ширлі прийняв запрошення на вечерю від свого італійсько-американського водія Тоні Валлелонга, пише автор книги "Пострасова чорношкіра зелена книга" Ян Майлз у колонці для The Washington Post.

Автор зазначає, що такі фільми, як "Зелена книга" - їх історії, засновані на расизмі очима добросердих білих людей, - гірше, ніж ведмежа послуга: вони становлять небезпеку. Це знамено "місія виконана", вивішене над Америкою. Вони є зерном для горезвісного "пострасового" млину. У світі "Зеленої книги", заснованої на реальних подіях, поліцейські більше не переслідують чорношкірих автомобілістів і до мозку кісток переконаних расистів. Хоча ми живемо в реальному світі. А чорношкірим американцям, як і раніше, потрібні путівники, такі як "Зелена книга", коли вони збираються досліджувати Сполучені Штати.

"Зелена книга" - це посилання на "Зелену книгу чорношкірих автомобілістів" (The Negro Motorist Green Book – ред.), реальне керівництво для чорних мандрівників у Сполучених Штатах епохи сегрегації. Видання книги випускалися щорічно з 1936 по 1966 рік. Творець довідника, афроамериканський поштовий працівник Віктор Грін, якось оптимістично написав, як виявилося, що "найближчим часом настане день, коли книгу не потрібно буде перевидавати. Саме тоді ми, як раса, будемо мати рівні можливості й привілеї у Сполучених Штатах". Але кінець ери "Зеленої книги чорношкірих автомобілістів", яка природним чином послідувала за законною смертю сегрегації, не слід інтерпретувати як смерть расизму.

Приблизно в 2014 році я усвідомив, продовжує автор, наскільки не померли найбільш небезпечні форми расизму, так як дисгармонічний збіг соціальних мереж, блискавичні новинні цикли і мобільні телефони з можливістю відеозапису заповнили мою стрічку в Facebook безстроковим парадом жахів. Можливо, в якості механізму подолання, я почав відстежувати, реєструвати інциденти і пов'язані з ними наукові звіти і дані на простому веб-сайті.

"Подальше читання книги "100 років лінчування", несамовитої добірки новин, в яких докладно розповідалося про загибель темношкірих від рук білих американців, змусило мене передати інформацію, яку я збирав, в друк. Я вирішив запозичити формат і естетику "Зеленої книги чорношкірих автомобілістів" з її підбадьорливим поглядом на "найближче майбутнє" США в якості коментаря. Вийшло перше видання "Пострасової чорношкірої зеленої книги" являє собою справжній знімок сучасних расових відносин США", - пише автор.

Інші сучасні проекти підтримують спадщину "Зеленої книги чорношкірих автомобілістів". У Новому Орлеані, де живе автор, він уникає певних підприємств, грунтуючись на їх усній расистській репутації або історії расових інцидентів. В цьому починанні, пише Майлз, мені допомагає "Новоорлеанська книга чорношкірих", місцевий довідник чорношкірих підприємців для "обережних громадян", в якому, серед своїх спонукань, згадуються "запальні, расистські заяви, які виходять з найвищих офісів країни".

Аналогічний ресурс, який зараз перебуває в розробці, - проект Black Friendly Flag , - дітище активіста з округу Колумбія; він покликаний стати "соціальним підприємством, яке дозволяє дружнім до чорношкірих бізнесів легко підключатися до однодумців, які шукають гостинного простору". Обидва ці проекти виконують по суті ту ж функцію, що і нібито застаріла "Зелена книга чорношкірих автомобілістів": керівництво чорношкірих американців з безпеки від тих, хто схильний надавати послуги.

Майлз пише, що він усвідомлює, що Америка постійно нападає на стрічку в Facebook - Америку, яку він фактично представив у своїй книзі, - це, взагалі кажучи, не та нація, яку бачать білі американці. Численні недавні обміни з білими колегами і друзями змусили його усвідомити, що схильності чорним реаліям - сучасним та історичним - часто просто не існує, що речі, про які вони знають або які їм небайдужі або піддані впливу, дуже часто обмежуються їх власними обставинами. Їм не потрібно розбиратися в системному расизмі, неявній упередженості або зв'язку між школою і в'язницею, тому що ці проблеми для них навіть не існують. А такі фільми, як "Зелена книга", в яких расизм розцінюється як м'який фокус і дається приємна кінцівка, яка расизм відправляє прямо в минуле, не допомагають.

З цієї причини "Зелена книга" справедливо надихнула бурхливі дебати в цьому оскарівському сезоні. Ці аргументи можуть закінчитися у неділю ввечері, але, принаймні, ці питання повинні залишитися у любителів кіно і всіх американців, незалежно від того, які будуть нагороди Академії - чому в 2019 році чорношкірим мандрівникам як і раніше, потрібна якась версія "Зеленої книги" для безпечного орієнтування в країні і таким чином, щоб звести до мінімуму наш досвід дискримінації? І що потрібно, щоб здійснити мрію Віктора Гріна про день, коли його проект більше не буде потрібен?

Читайте також: Facebook визнав рекламний ролик Трампа расистським і заблокував його

Зазначимо, що стрічка "Зелена книга" отримала премію "Оскар" в номінації "Кращий фільм". Стрічка взяла ще дві статуетки: в номінації "Кращий актор другого плану" і "Кращий оригінальний сценарій". Детальніше про 91-й церемонію вручення премії американської кіноакадемії читайте в матеріалі DT.UA "Оскар-2019": названі володарі премії в цьому році.