UA / RU
Підтримати ZN.ua

Допомога для діячів культури та освіти: як отримати виплати в Європі

Фінансову допомогу можна отримати у Польщі, Чехії, Литві та Словаччині.

Європейські держави продовжують підтримувати діячів культури з України та їхні сім'ї, які через повномасштабне вторгнення Росії були змушені залишити свої будинки і залишилися без постійного джерела доходу. Так, було створено міжнародний фонд Creators for Ukraine, завдяки якому допомогу отримали сотні українських авторів та музикантів.

Крім того, з ініціативою надати можливість займатися творчістю та гідно жити в нових умовах виступили організації колективного управління авторськими правами Польщі, Чехії, Литви та Словаччини. Детальніше про виплати у кожній країні далі у статті.

Читайте також: Рада міністрів ЄС затвердила транш військової допомоги Києву на €500 млн

Польща

Польське товариство ZAiKS пропонує допомогу у розмірі 5000 злотих для громадян України, задіяних у мистецькому та культурному середовищі України, та їхнім сім'ям. Для подання заявки необхідно мати оформлений PESEL у період з 24 лютого 2022 року. З більш детальними правилами надання допомоги можна ознайомитись на сайті товариства ZAiKS.

Ті, хто організовує діяльність у сфері культури, мистецтва та художньої освіти для постраждалих від війни в Україні, можуть подати заявку на отримання гранту від фонду ZAiKS під назвою Creators for Ukraine. Максимальна сума гранту складає 20 тисяч злотих.

Чехія

Чеська організація колективного управління OSA – Ochranný svaz autorský, партнер ГО «УААСП», ініціювала фінансову підтримку українських музикантів та їхніх сімей. Головна мета – підтримати діячів культури та надати можливість працювати за професією на гідних умовах. Для отримання виплати необхідно заповнити заявку на сайті.

Литва

Міністерство культури країни пропонує діячам культури та мистецтва України, які отримали тимчасовий притулок на її території, стипендію у розмірі 1800 євро. Для подання заявки на виплату художникам необхідно надати листа про співпрацю з литовськими культурними організаціями.

Тобто, українцям надають можливість отримати не лише фінансову допомогу, а й продовжувати професійну діяльність у таких напрямках: архітектура, бібліотечна справа, цирк, образотворче мистецтво, дизайн, етнічна культура та народне мистецтво, фотографія, культурна спадщина, література, музейна справа, музика, танці, міждисциплінарне мистецтво та театр. Детально ознайомитися з умовами отримання стипендії та переліком організацій, які бажають співпрацювати з українськими діячами, можна на сайті Міністерства культури республіки Литва.

Словаччина

Словацьке авторське товариство SOZA Slovenský ochranný zvaz autorský продовжує збір коштів на допомогу Україні, вже вдалося зібрати понад 28 тисяч євро.

Найближчим часом SOZA планує оголосити програму підтримки українських авторів, оголошення буде опубліковано на сайті.

Також, Художня Рада «Фонду підтримки мистецтв» (FPU) опублікувала свою пропозицію про надання грантів українським художникам, за більш детальною інформацією переходьте за посиланням.